Відзначення Листопадового Чину в Австрії, 2019
З нагоди 101 річниці Листопадового Чину Пласт у Австрії, за підтримки Посольства України в Австрії та апарату Військового Аташате, за участі отців української церкви Св. Варвари (УГКЦ) отців Тараса Шагали і о. Олега Ковтуна, і церкви Св. Володимира і Ольги (УПЦ Константинопольського Пат.), отців Юрія Стругова і Миколи Лесюка, преси УкрІнформ та української громади, протягом трьох днів були відвідані місця поховань пластунів, Українських Січових Стрільців, державних діячів та борців українських національно-визвольних змагань, біженців та жертв 1 і 2-ої Світових воєн.
1-го Листопада.
Було відвідано чотири пам’ятні місця Каринтії, де були відправлені панахиди за померлими, і вшановано їх пам’ять покладенням вінків та молитвою. Першим був відвіданий козацький цвинтар у Лієнці, де поховані жертви насильної видачі 1945 р. Радянській армії козаків та їх родин, серед яких була велика кількість українців з Кубані, нащадків запорожців. В період ще існування СРСР, ці могили постійно вшановували парохи Української Греко-Католицької церкви Св. Варавари та члени українського меморіального товариства «Броди-Лев» з Нового-Йорку та Лондону. З промовою виступив військовий аташе п. Андрій Ткачук та о. Микола Лесюк.
Далі у місті Шпітталь ан дер Драу, на місцевому цвинтарі біло вшановано могилу члена Директорії УНР, учасника переговорів під час підписання Акту Злуки 1919-го року, адвоката, громадського і політичного діяча, уродженця великої України Др. Опанаса Андрієвського.
Опісля було вшановано могили жертв табору примусової праці Зеебах та табору біженців на цвинтарі у Ной Фефферніц, де спочивають поряд з іншими 66 українців. Було покладено вінки до українського пам’ятника. Опісля з промовою виступив о. Тарас Шагала та пластун друг Іван Гривнак. Самим цвинтарем опікувалась українська громада Каринтії. У 1966 році за ініціативою капелана о. Д. Ковалюка і фін. підтримки товариства «Броди-Лев» було встановленого новий згаданий пам’ятник.
Останнім четвертим місцем поїздки був цвинтар українського табору для цивільних біженців з Східної Галичини та Буковини у Вольфсбергу. Це був перший табір для внутрішніх біженців на території Австрії. З молоді цього табору формувались додаткові сотні для Легіону УСС. На території цвинтаря поховано близько 900 біженців, серед яких багато дітей.
Після панахиди, було запаллено свічку на єдиному збереженому надгробку з цього цвинтаря, українок, їмості Марії Гуркевич з Самбора та молодої Ірени Марії де Наленч Корженьовської. У вересні генеральний посол України у Австрії Олександр Щерба взяв участь у відкритті на цьому місці українського меморіалу, за сприяння місцевої влади.
https://www.facebook.com/plastaustria/videos/2382627598665649/
2-го Листопада.
Пласт було вшановано місце поховання пластуна, лікаря, діяча ОУН Степана Зощука на Герстгофер Фрідгоф. Нажаль саму могилу та пам’ятник було недавно втрачено.
Наступним була могила невістки та внучки президента ЗУНР, Франциски та Анни Петрушевич на Хернальзер Фрідгоф. У 2019 році ПЛАСТ перебрав на себе права оренди на цю могилу, оплатив оренду на 10 років, врятувавши таким чином українську історичну пам’ятку для майбутніх поколінь та українців у Австрії.
Об 15 годині на секції «Цвинтар Героїв» 1 СВ. на Центральному цвинтарі Відня, де серед інших солдатів ц. і к. війська поховано понад 1000 українців, у більшості жовнірів УСС та «Української збірної станиці» відбулось відкриття заходу. З промовою виступив Пластун Тарас Піняжко, привітавши присутніх зі святом, зауважив, що відзначаючи пам’ять творців Листопадового чину, ми також згадуємо військових інших національностей, хто спільно з українцями боролись у рядах Української Галицької Армії та Дієвої Армії УНР за соборність та незалежність України. Багато їх поховано на Центральфрідгофі. Також був згаданий «жидівський курінь» з Тернополя, який будучи єврейським військовим формуванням, воював за свободу ЗУНР.
Далі навпроти головного пам’ятника 1 СВ пройшла екуменічна панахида, яку відправили о. Олег Ковтун (Парафія Св. Варвари УГКЦ) та отці Юрій Стругов та Микола Лесюк (Церква Св. Володимира і Ольги УПЦ Константинопольського Патріархату). Окрім ПЛАСТУ була присутня українська громада та представники римо-католицького духовенства. З промовами витупили о. Олег та о. Юрій, наголосивши у праведності у боротьбі за соборну Україну, особливо тепер у цей непростий для неї час.
Після панахиди процесія вирушила до могили пластунки, членкині ОУН Галі Мороз. Курінна 32-го куреня УПЮ ім. Олени Пчілки, провідниця першого дівочого куреня УСП «Дністрянки», засновниця дівочого Пласту у Відні. У Тернополі діє курінь ч. 60 ім. Галі Мороз.
Після, було вшановано єврейський військовий меморіал 1 Світової війни, де поховані побратими по зброї військових Армії УГА. За старозавітною традицією, тут були покладені камінці, на знак поваги та подяки за спільну справу – боротьбі за незалежність ЗУНР та соборної України.
3-го Листопада.
Відбулась заключна акція у місті Грац. Пластуни та члени української громади Відня відвідали українську Службу Божу у скарбниці Церкви Марії Помічниці, після якої, спільно з українською громадою Грацу вирушили до Центральфрідгофу. Там відбулась панахида на українському секторі, під меморіалом поляглим за Бога і Україну. Панахиду відправив о. Олег Ковтун, духовний опікун українців у Граці. Молились на могилах військових УГА, санітарів, серед яких доктор Осип Маланюк, батько відомої оперної співачки Ірини Маланюк, о. капелан Данило Ковалюк, ветеранів 1 УД УНА, мирних мешканців – жертв бомбардувань.
Було також оглянуто Арку Примирень та могилу отамана, командира Гуцульської сотні, начальника штабу 1-го корпусу УГА, члена офіційної делегації ЗУНР на Паризькій мирній конференції 1919 р. Альфонса Ерле.
Опісля Пластуни та усі учасники подякували Українській громаді Грацу за дуже щедрий прийом та спільну молитву, і вирушили назад до Відня.
https://www.facebook.com/plastaustria/videos/1260327117509594/
Джерело: Пласт в Австрії – відео 1, відео 2