пл. сен. Зоряна Удич, Орл.
пл. сен. Сергій Юзик, СМ
Пластові співаники
Історія Українського Пласту сягає своїм корінням минулого століття у далекий 1911 р. І впродовж всього існування організації українські пісні завжди лунали і лунають на таборах, мандрівках, гутірках, зустрічах, фестивалях тощо. Українські пісні — це фактично співана історія нашого народу. Тому вони є важливим чинником у виховній праці Пласту, формуванні національно-патріотичного світогляду української молоді. Пісні згодом стали і своєрідною розрадою та підтримкою для тих пластунів, які після другої світової війни були розкинуті по світах.
Спів у пластовій виховній програмі займає особливе місце. Адже хороша пісня — це і запорука хорошого настрою на мандрівних стежках, і незабутніх вражень і переживань в часі таборової ватри. Часто улюблені мелодії лунають і в пластових домівках, урізноманітнюючи сходини гуртків, у вагонах потягів чи автобусах, а не рідко і з концертних залів. Чимало відомих артистів мають у своєму репертуарі пластові пісні — створені ще до війни, чи вже в еміграції, а то й сучасні. Деякі з цих пісень завдяки хорошому виконанню, сучасному аранжуванню, і присутності в теле та радіопросторі набули нової популярності.
У Пласті перевагу завжди віддавали народним, національно-патріотичним, обрядовим та ліричним пісням. Часто пластуни і самі ставали авторами багатьох пісень. Будь-який гурток чи курінь міг стати відомим не лише завдяки своїй діяльності, але й завдяки «власній» пісні. На жаль, з часом, деякі імена авторів назавжди зникли з нашої пам’яті і вже не підлягають відтворенню. Та їх пісні крізь десятиліття і досі звучать при ватрах, на сходинах чи мандрівках, хвилюючи наші серця…
Про значущість пісні у системі виховання пластунів свідчать і чисельні варіанти сучасних співаників, адже протягом своєї активної праці чимало пластунів прагне створити власний пісенник (з улюбленими піснями свого куреня). Історія укладання і видання друкованих пластових пісенників, на жаль, ще не достатньо досліджена і розкрита. А шкода… Адже в такий спосіб затираються імена тих, хто долучився до розвитку організації. Нижче спробуємо оглянути найвідоміші і поширені серед пластового загалу співаники.
Загалом, усі відомі друковані співаники традиційно містять такі розділи: церемоніальні пісні (Пластові гімни, Пластовий обіт, молитви), пластові, національно-патріотичні та народні пісні.
Мабуть, першим друкованим широко розповсюдженим став «Пластовий співаник», видрукований у пластовому видавництві «Ватра» в Ужгороді на Закарпатті у 1928 р. під редакцією Леоніда Бачинського. Пісні до співаника зібрав Б. Дуб. Над співаником також працювали відомі поети: Марія Підгірянка, Костянтина Галицька, Спиридон Черкасенко та композитори: Ярослав Ярославенко, Роман Купчинський, Левко Лепкий та ін. (Детальніше про цей співаник можна прочитати на порталі «100 кроків», а погортати на сторінці «Посібник пластового юнацтва»).
Згодом, у 1949 році вже у Канаді у видавництві «Молоде життя» видруковано співаник «В дорогу. Пластовий співаник». Потреба збірника українських пісень була тоді надзвичайно актуальною. Адже в пластових піснях великою мірою оспівувалася діяльність Пласту і в рідному краю, і на чужині, а їх зростаюча кількість підкреслювала позитивну роль і важливість Пластової організації у виховній праці серед української молоді. Тому поява збірника «В дорогу» в часі масового переселення українців (а серед них і пластунів) з DP таборів до нових країв, була тоді особливо цінним дарунком.
Уклав співаник пл. сен. Юрій П’ясецький — пластовий композитор і поет, автор музики і слів багатьох відомих пісень, в тому числі і церемоніальних, а також сурмових сигналів, які сьогодні вже призабуті пластовим загалом. (Музичний і пісенний доробок Юрія П’ясецького опублікований у книжці «Сходини пластового гуртка», виданій в Україні у 2015 році). Юрій замолоду мав замилування до музики, співу, грав на фортепіано й на струнних інструментах, компонував пісні. Його щира любов до пісні виявилась також і в тому, що він зібрав, упорядкував, зредагував і приготував до друку співаник «В дорогу», в якому є чимало пісень його композиції. Пісенна збірка має 192 сторінки, старанно і люксусово видана.
Співаник «В дорогу» витримав декілька перевидань і востаннє друкувався у 1987 р. за сприяння КПС Канади.
У 1967 р. у Нью-Йорку з’явилося перше видання «Новацького співаника» під редакцією пл. сен. Надії Кулинич. Вагому роль в його підготовці відіграла також пл. сен. Оксана Тарнавська, яка написала цілий ряд нових на той час пісень для новацтва. Співаник пройшов багаторічну апробацію і у 1995 р. пластуни отримали його друге видання, здійснене у видавництві «Лілея» у Тернополі.
У 1970 р. накладом КПС Австралії надруковано «Збірник пісень для пластової молоді «У мандри» під редакцією пл. сен. Оксани Тарнавської. Наклад його дуже швидко розійшовся в Австралії та інших країнах, а тому постала потреба його перевидання. І співаник «У мандри» вдруге побачив світ у 1981 р. Обставини склалися так, що це друге видання з’явилося якраз напередодні Ювілейної Міжкрайової Пластової Зустрічі в Австралії, приуроченої святкуванню 70-ліття Пласту. Сто вісімдесят чотиристорінковий пісенник зручного кишенькового формату є гарно оформлений та ілюстрований, а також містить коротку історію Пластової організації.
У 1992 році, в часі бурхливого відродження Пласту в Україні під впорядкуванням відомого українського краєзнавця В. М. Подуфалого з’являється черговий (але перший в незалежній Україні) співаник під назвою «Гей, мандрують пластуни», в якому зібрано близько 50 пісень. Видання здійснив Тернопільський обласний інститут удосконалення вчителів. У передмові до співаника упорядник подає коротку історію Пласту та його роль у формуванні характеру і свідомості молоді, розповідає про життя в Пласті, пластові заняття, табори, а зокрема і про значення українських пісень у виховній праці. Видання ілюстроване.
У 2001 р. за сприяння 29-го куреня УСП-УПС Плем’я «Сіроманці» світ побачив співаник «Джерело», котрий впорядкував і підготував до друку пл. сен. Юрій Леськів, СМ. Особливістю співаника є те, що він укладений згідно першої точки вимог юнацької вмілості «Спів» і тим самим є практичним посібником для підготовки і здобуття даної вмілості. У передмові до книги упорядник зазначив причину, яка спонукала його укласти цю збірку: «Виховникам, готуючись до занять з юнацтвом, часто не легко відшукати ту чи іншу пісню. Переглядаючи різноманітні співаники, доводиться витрачати чимало часу, а результат не завжди позитивний. Тут і прийде на допомогу збірка пісень «Джерело», основним завданням якої є допомогти виховникам у цілорічній праці з юнацтвом. У пісеннику подано молитви та пластові, народні, ліричні, козацькі й стрілецькі пісні. В окремих розділах містяться пісні календарно-обрядового циклу — колядки та щедрівки, веснянки, купальські пісні, обжинкові та весільні. Цікавими можуть бути розділи: «Ой хто, хто Миколая любить…», «Пісні до свята матері», «Пісні авторів».
У 2002 р. в серії «Бібліотека журналу «Готуйсь», за підтримки «Пластового Видавництво» з’явився співаник «Пісні для новацтва», вибором і редакцією пісень до якого займалася ст. пл. Лада Даревич, а музичним оформленням — багаторічний новацький виховник Іван Завада.
У 2002 р. світ побачив співаник, виданий до Ювілейної міжкрайової зустрічі, яка відбулася з нагоди святкування 90-ліття Пластової організації. Відтоді видання співаників, приурочених до ЮМПЗ стало традицією.
Сьогодні видавничі технології дають можливість не лише швидко тиражувати сторінки, а й укладати свої збірники пісень. Часто і на мережі можна зустріти варіанти співаників таборів, зустрічей, свят, чи не кожен курінь прагне створити власний пісенник з улюбленими піснями. Проте не втратили своєї актуальності і традиційні збірники, зокрема співаник «При ватрі», яким сьогодні користуються переважно пластуни з-поза меж України і «Співаник українського лицаря», який від малої таборової збірки текстів пісень розвинувся до популярного і поза Пластом солідного співаника.
У січні 2015 року члени пластового куреня «Вовкулаки» зробили всім пластунам чудовий різдвяний дарунок — безкоштовний пластовий співаник «При ватрі» для Android та iOS з понад 300 піснями, усі з акордами для гітари. Співаник можна завантажити на свій смартфон чи планшет:
Сьогодні «При ватрі» — це окрема мережева сторінка, яка регулярно оновлюється і поповнюється, де можна знай ти і послухати десятки пластових, народних, авторських, історичних та сучасних пісень.
Пластові співаники на мережі:
- http://upyu.plastscouting.org/spivanyk/
- http://pryvatri.de/
- http://www.plast.ca/yunatstvo/yunatskyj-spivanyk/index.shtml
- http://www.pisni.org.ua/songlist/plastovi-1.html
- https://vk.com/topic-19373493_27490931
- http://poetry.uazone.net/plast/
- http://lutinsk.at.ua/publ/plast/plastovij_spivanik/11-1-0-35
Бібліографія
- В Дорогу. Пластовий співаник. / Друге видання. Видано заходами КПС Канади. – Торонто, 1987. – 276 с.
- Гей, мандрують пластуни. Співаник. / Упорядник та музичний редактор В. М. Подуфалий. – Тернопіль, 1992. – 62 с.
- Джерело. Пластовий співаник. / Упорядник ст. пл. Ю. Леськів. – Івано-Франківськ, 2001. – 187 с.
- Новацький співаник. / Упорядник пл. сен. Н. Кулинич. – Видання друге. – Тернопіль, 1992. – 96 с.
- Пісні для новачат. – Торонто, 2002. – 164 с.
- Співаник. (додаток до газети тернопільських пластунів “Полум’я”) / Гол. ред. ст. пл. М. Окаринський. – Тернопіль, 1997. – 45 с.
- Співаник табору “Відморожені пейзажі” / Підбір пісень ст. пл. В. Окаринський, ПМ, ст. пл. А. Гевко, ПМ. – Тернопіль, – 31 с.
- Співаник Золота Булава’1995. / Упорядник пл. сен. О. Куриш, ПС. – Тернопіль, 1995. – 76 с.
- Співаник Золота Булава’1999. / Упорядник ст. пл. І. Шумада, „Лілея-НВ”, 1999. – 55 с.
- Співаник Золота Булава’2000. / Упорядник ст. пл. Ю. Леськів. – „Лілея-НВ”, 2000. – 79 с.
- Співаник Золота Булава’2001. / Упорядники пл. сен. Р. Найденко, ПС, З. Удич, ПС. – „Лілея-НВ”, 2001. – 111 с.
- Співаник Золота Булава’2002. / Упорядники пл. сен. Р. Найденко, ПС. – „Лілея-НВ”, 2002. – 69 с.
- Співаник Золота Булава’2004. / Упорядники ст. пл. З. Удич, ПС., ст. пл. прих. С. Василик – Івано-Франківськ, 2004. – 162 с.
- Співаник “Лісової Школи”. / Уклав ст. пл. скоб Б. Яцун. – Львів, 1995.
- Співаник ЮМПЗ 1992 р. на Вовчій Тропі – друк приватний.
- Тільки пісня нам зупинить час: Таборовий співаник Левурди’ 2001/ Упорядник пл. скоб. О. Микитко. – 23 с.
- Українська народна творчість. / Зібрав Дмитро Гулей. – Торонто, 1989. – 450 с.
- У мандри: збірник українських пісень для пластової молоді. / Упорядник пл. сен. О. Тарнавська. – Вид. 2-ге – Накладом КПС в Австралії. – Мельборн-Аделаїда, 1981. – 183 с.
- Як з Бережан до Кадри. Стрілецькі пісні Р. Купчинського/ Упорядник В. М. Подуфалий. – Тернопіль, 1990. – 63 с.