Союз скавтів українсько-руської молоді Словаччини „Пласт” вже кілька років проводить успішну діяльність. Під час „католицьких” Різдвяних свят 25 грудня 2013 року його члени разом з членами співацько-драматичного колективу „Сердечко” при З’єднаній школі ім. Т.Шевченка у Пряшеві відновив старовинну різдвяну виставу „Віфлеємська гра”.

У грі, побудованій на народних традиціях русинів-українців Пряшівщини, брали участь вісім дійових осіб: два Ангели (Мартина Світок та Радослава Балаж), Ґуба (Матуш Пронер), Федір (Радослав Марек),  Стах (Мартин Няхай), Дідо (Юрко Мушинка)  та двоє музикантів (Іванна Світок – скрипка та Михаєла Мушинка – гітара).

В грі духовна тематика (повідомлення Ангелів пастухам про народження Ісуса Христа) переплітається з жартівливими сценами з життя пастухів, які врешті-решт ідуть у „Віфлеєм” (макет печори з фігурами святої сім’ї, пастухів та тварин) поклонитися новонародженому Месії та принести йому скромні подарунки.

Все це супроводжується співом народних і церковних колядок та музикою. Ціла гра становить одне замкнене ціле і кінчається „віншуванням” Діда, тобто побажанням сім’ї щастя, здоров’я і добробуту.

У Пряшеві та його близькій околиці „віфлеємці” відвідали домівки своїх учителів, рідних та близьких знайомих, а теж і Консульство України. Скрізь їх приймали надзвичайно сердечно, часто зі сльозами в очах. Вповні заслужено, бо вистава була і справді зворушливою.

Віримо, що ця відновлена народна традиція буде репризована і під час „руського” Різдва – 6 січня та стане тривалою і для майбутніх Різдвяних свят.

Share This