Від початку створення української скаутської організації Пласту, його виховники намагались пригадати прийдешньому поколінню славетні віхи історії українського народу, часи скіфів та сарматів, княжу добу, козаччину, гайдамаків, опришків та героїв національно визвольних змаганнь. Пам’ять про їхні славетні звитяги, сміливість і жертовність для свого народу і рідної землі виховувала не одне покоління героїв, гідних синів та дочок України.

Одним із достойних проявів поваги до тих, кому ми багато чим завдячуємо – це пам’ять. Майже що року на Зелені свята, коли пластуни і багато українців відвідують могили національних героїв, голосно чуємо в словах чину панахиди фразу «Вічная пам’ять!». Ці слова, як останні, теж можна часто прочитати на їхніх надмогильних таблицях. Такою вічливою традицією, відвідуючи та оберігаючи могили наших героїв, ми також зберігаємо пам’ять про них, і можемо показати своїм дітям, де спочиває ця славетна особа, про яку власне щойно розповідали на гутірці, у школі, серед друзів.

Вшанування героїв закладено в основи Пластового руху. У 1921 році, група львівських пластунів, на чолі із засновником Олександром Тисовським віднайшли знищені часом могили Січових стрільців на г. Маківка і впорядкували їх. Серед тієї групи був і молодий обдарований музикант – Микола Колеса. Далі Пластуни, щороку на Свято Зіслання Святого Духа ходили на Янівський цвинтар, на міський цвинтар у Станиславові – на могили українських військових.

У 2002 році стараннями пластунів сеньйорів Олеся Криськіва (Львів), Юрія Ференцевича (Товариство “Броди Лев”, Нью-Йорк) до України на Личаківський цвинтар було урочисто перепоховано тлінні рештки співзасновників Пласту Олександра Тисовського з родиною і Северина Левицького, президента ЗУНР Євгена Петрушевича, військового міністра полковника Дмитра Вітовського і четаря Юліана Чучмана, провідних діячів ОУН Лева і Дарії Ребет.

Сьогодні поряд з ними спочивають сучасні герої боротьби за цілісність України – журналіст пластун Віктор Гурняк (+19.10.2014 смт. Сміле б. Словянська), генерал майор Сергій Кульчицький (+29.05.2014 м. Словянськ), заступник командира Добровольчої Армії Андрій Гергерт (+01.08.2020, Відень), а також видатний діяч культури – герої України – Борис Возницький (+23.05.2012, с. Куровичі б. Золочева) і багато інших…

Пластовий проєкт “Врятуй могилу героя” започатковано у лютому 2018-го року, коли через несплату оренди під загрозою зникнення опинилась могила поручника УГА, інваліда ІІ-го Зимового походу австрійця Йогана Роттніга. Спільно з зусиллями Пласту та української громади Австрії та рідної України було зібрано кошти та продовжено її оренду на наступних 10 років.

З цього часу Пласт у Австрії перебрав опіку 13 могилами видатних українців та оплатив їх оренду наступних 10 років (повний список тут).

Також, з метою запобігання демонтажу аварійних пам’ятників, ведеться їх рестарація через фахові каменярські ліцензійовані фірми.

Паралельно ведуться пошукові архівні та натурні роботи. Інформуються члени родин. Проводяться просвітницькі та вшанувальні поїздки місцями пам’яті та поховань українців на території Австрії.

Пластовий проєкт “Врятуй могилу героя” співпрацюює з Інститутом Національної пам’яті у Києві, українськими громаадами у Інсбруку, Зальцбургу, Граці, лінці та Відні. Зібрана інформація та геолокація передаються до українського державного порталу Віртуальний Некрополь (Віртуальний некрополь української еміграції).

Залучається підтримка від Міністерство закордонних справ України, Міністерство оборони України та українців на території Австрії.

З метою забезпечення діяльності проєкту 22. Січня 2022 року під час Акції Єдності – 103 річниці Злуки було представлено Благочинну цеглинку номіналами у 100 € та 200 €.

Через наш проєкт Ви стаєте учасником благодійної справи та маєте змогу своїм внеском повпливати на стан збереження пам’яті та порятунку могил видатних українців, спочилих на чужині.

Джерело: Пласт Австрії

Share This