26-28 жовтня 2018 р. у Парижі (Франція) відбулись вишколи УПЮ та УПН для майбутніх виховників у нових краях. З цього приводу ми взяли інтерв’ю у Бориса та Діяни Франкевичів, коменданта та інструктора вишколу УПЮ.

Розкажіть нам про ваші враження з вишколу
Б: Мені цей вишкіл був цікавим тим, що в ньому брали участь не лише учасники з різних країв Европи (Австрія, Бельгія, Великобританія, Голяндія) – але й також виховники з різним рівнем знання про Пласт і виховну працю. Такий вишкіл в подібній формі відбувся вже 2008 року в Криниці (Польща). В таких міжкрайових вишколах завжди дуже цікаво познайомитися з різними місцевими нюансами. Кожний край має свої особливості – і коли учасники з іншого краю оповідають про свій досвід, то часто можна отримати іншу перспективу і нові ідеї для вирішення власних проблем. А “інших країв” тут було багато.

Наприклад?
Б: Так, наприклад, станиця в Парижі має труднощі знайти відповідну домівку. Тут пластуни стараються домовитися з французькими скаутами щоб в них винаймати кімнати. А наприклад станиця Лондон є частиною британських скаутів і виховники мусять відповідати певним мінімальним вимогам згідно з формальностями британських скаутів.

Як виникла ідея подібного вишколу?
Д: Так як я зрозуміла, то ГПБ побачило потребу згрупувати і об’єднати осередки в Европі і планування цього вже було намічене. Формальні кроки були підготовані, а осередок в Парижі – зокрема, Оксана і Михась Бержерон, а також пластунка Оленка Бондар, в розмовах з діловодом розвитку Пласту в світі – пл.сен. Ростиком Добошом, ЦМ, – вирішили ініціалізувати переведення вишколу і забезпечити логістику.

Б: Цікава обставина була, що термін був узгоджений за дуже банальним аргументом – тоді, коли епархіяльний дім був вакантним. Влидика Борис Ґудзяк вже давно запрошував і буквально і фіґуративно відкрив двері для проведення вишколу, але в такій багато-завізній епархії треба було довго заздалегідь планувати. А коли після оголошення вишколу зголошувалися ще і ще пластуни з інших осередків, пластуни з Парижу були сконфронтовані з правдивими урбано-таборовими викликами. Шапó!!

Чи були якісь особливі виклики під час вишколу?
Д: На загал вишкіл дуже легко і плинно пройшов. При розділі інструктажів ми намагалися подати учасникам різні перспективи. Були двоє інструкторів з Україні, один з Німеччини і одна з США. Ми думали, що це може бути важко, бо все ж таки підхід методики часто може бути різним або й протилежним. Але насправді такі різниці існують лише поверхово, тобто в понятті традицій або інших не-релевантних аспектах. А учасники також були різними, але на загал всі були дуже відкриті до сприйняття різних пластових можливостей.

Б: Насправді особливим викликом було застановитися над особливими нюансами і потребами поодиноких осередків. Це, в основному, законодавчі різнизі (державні вимоги і обов′язки для виховників і організацій щодо виховної праці) та інфраструктура (домівки, площі і можливості для таборування). Молоді виховники, які розпочинають виховну працю, не повинні мусіти займатися такими питаннями, для цього треба мати вищі адміністративні пластові органи, які цю відповідальність відбирають від виховників. Тут і полягають найбільші різниці поміж осередками – деякі вже в повністю зорганізовані, а деяким ще треба помочі.

Який був найцікавіший момент на вишколі?
Д: Мені дуже сподобалося, що отець Ігор, який в неділю правив молебень для нас, з власної ініціативи підготував спеціальний “Пластовий молебень”.

Б: Це була дуже мила несподіванка. Він роздрукував і вручив всім учасникам вишколу маленький молитовник з коротеньким недільним молебенем, який він написав особливо для пластунів і включає молитви за “пластові потреби” та пасажі пластової присяги.

Д: Отець Ігор також поділився з нами цим молебенем в цифровому форматі, так що зможемо ним користуватися і в майбутньому.

Які перспективи на майбутнє?
Б: В грудні має відбутися у Відні зустріч европейських осередків, де плануватимуться дальші кроки. Я бачу велику користь в міжкрайовій спільній діяльності. Коли осередки самостійно самі-по-собі можливо є замалими, щоб наприклад організувати самостійно цілі табори, можливо тут спільні зусилля уможливлять повні склади булав.

Чи хочете ще щось додати?
Б: Хочемо подякувати ГПБ і Головній Булаві УПЮ за це, що уможливили такий важний перший крок для пластової роботи в европейських осередках. Це було дуже нахидаюче і важне. Гарно бачити розвиток Пласту на власних очах.

П.С. Діловод розвитку Пласту у світі пл.сен. Ростислав Добош, ЦМ: Від імені ГПБ дякуємо усім організаторам та учасникам, зокрема й провідниці пластового осередку в Парижі Оленці Бондар та Владиці Борисові Ґудзяку за допомогу в організації та проведенні подібних вишколів.

Матеріал підготував ст.пл. Андрій Ребрик, ЦМ

Фото: фб Пласт Бельгія

Share This