23 січня 2021 року відбулась онлайн Акція Єдності 2021 з нагоди Дня Злуки ЗУНР та УНР.

До Дня Соборності України, який відзначають щороку 22 січня в день проголошення Акту Злуки Української Народної Республіки й Західноукраїнської Народної Республіки, що відбулося в 1919 році, Пласт Австрії спільно з проектом “Історія Пласту” та Координаційним Центром Пластових груп в Европі провів віртуальну Акцію Єдності для пластунів та пластових родин. Участь взяли пластуни і пластунки з 13 країн – Австрія, Велика Британія, Данія, Італія, Іспанія, Канада, Латвія, Німеччина, Польща, США, Франція, Фінляндія, Україна.

Зустріч відкрив Надзвичайний і Повноважний Посол України в Республіці Австрія Олександр Щерба. Після короткого вступного слова він привітав усіх учасників та розказав, що для нього означає соборність і злука. Відтак коротко розповів про свою нову книгу “Щеплення від мороку”.

Після цього слово взяв пл.сен. Роман Ващук, ЛЧ, у 2014-2019 роках Надзвичайний і Повноважний Посол Канади в Україні. Гутірка друга Романа називалась “Пласт як платформа плюралізму” і в контексті виступу згадав визначні імена пластунів Северина Левицького, Атанаса Фіголя, Юрія Старосольського та ін.

Наступну гутірку – “Пласт і соборність” для учасників розповів Іван Гоменюк, автор збірки історичних нарисів “Пустощі східноєвропейської Кліо” та книги “Провісники Другої світової. Прикордонні конфлікти в Центрально-Східній Європі. Від розпаду імперій до Гляйвіцької провокації”, неодноразовий учасник акції у попередні роки.

Про “Дві України: міфи і реальність” говорив відомий письменник, журналіст, політолог Микола Рябчук, Почесний президент Українського ПЕН-клубу:

Мені йдеться про дві України як про два проєкти – один – це “українська Україна”, так би мовити – європейська Україна, інтегрована в євроатлантичну спільноту, і другий, який дістався нам у спадок від розвалу СРСР – “креольської України…”

А опісля відбулось символічне віртуальне єднання пластових хусток між краями та пластовими групами Европи. Щиро дякуємо всім учасникам!

Завершилась акція імпровізованим концертом “Пісні Української Революції” у виконанні пл. сен. Тараса Компаніченка, ВЛ.

Відгуки учасників

Оля Свідзинська, Львів:

Загалом акція виглядала дуже виважено інтелектуальною. Цікаві роздуми панства Олександра Щерби та Миколи Рябчука на тему геополітичного розвитку України. Попри всі наочні прояви розділености населення, які безперервно демонструє статистика, електоральні вподобання, зрештою, особливості розвитку Пласту, спогади про особисте сприйняття і прийняття поняття соборности є дуже важливими: вони показують віру в майбутнє нашої держави. Настроєвий виступ друга Тараса — прекрасне завершення вечора. Щиро дякую!

*

Share This