2 березня у Варшаві проходив Крайовий з’їзд організації української молоді в Польщі «Пласту». На ньому обрали новий провід (управу). В організації наступні два роки головуватиме дотеперішня голова організації ст. пл. (старша пластунка) Олена Боднар. Серед питань, яким займалася учасники з’їзду, – ідея перетворення польського «Пласту» в окрему організацію.

Сьогодні у Польщі є три основні осередки, де проводяться регулярні зустрічі і пластові події: у Любліні, Варшаві та Вроцлаві. Уього у Польщі близько ста пластунів. За останні два роки пластуни з Польщі організували кільканадцять заходів, особливо активно діяли вони минулого року.

Тоді пластуни запланували дати (терміни) конкретних акцій вже на початку року. Це дуже допомогло батькам та учасникам, бо в попередні роки були відгуки щодо запізнілого повідомлення про деякі ініціативи. Завдяки цьому в літних таборах та інших акціях взяло участь більше людей. Тут варто згадати, зокрема, минулорічну «ватру», яку пластуни організовували до 100-річчя Незалежності України. У заході, який пройшов 26 липня у селі Мриглоди Любицькі (Люблінське воєводство), взяли участь, окрім пластунів, і місцеві мешканці.

2019 рік теж має бути особливим. Пластуни з Польщі разом польськими колегами спільно вшанують вояків армії Української Народної Республіки. Заплпановано впорядковування могил вояків Семена Петлюри, які знаходяться на кільканадцятьох кладовищах у Польщі. Прибирання пластуни планують провести разом зі скаутами з Польщі (harcerzami), які виступили з такою ініціативою.

Серед викликів для «Пласту» є теж заохочення приєднання до організації нових учасників. Саме для цього пластуни планують знімати ролики про свою організацію. Члени з’їзду, у якому взяло участь понад 20 людей: пластунів з Польщі та гості з України й Чехії вирішили зареєструвати окрему організацію. Зараз Пласт у Польщі діє при Об’єднання українців у Польщі.

Вирішено теж покликати організаційний комітет святкувань 30-ліття відродження Пласту в Польщі. Нагадаємо, у Польщі «Пласт» існував у довоєнний час у Перемишлі, Ґданську, Кракові та інших менших містечках. Перші післявоєнні роки в Польщі для українців були нелегкими.

На відродження «Пласту» над Віслою треба було чекати. Коли в 1989 році в Польщі розпалася комуністична влада, ситуація українців покращилася. Згодом, 1990 року, було засновано Об’єднання українців у Польщі та легалізована Українська греко-католицька церква. Тоді почалась діяльність Організації української молоді «Пласт».

 для «Наше слово»

Share This