«Старайтеся залишити цей світ трохи кращим, ніж ви його застали, і коли прийде ваша черга помирати, ви зможете помирати щасливими, з почуттям, що, у всякому разі, ви не змарнували вашого часу, але зробили найкраще, що могли». 

Роберт Стівенсон Сміт Бейден-Поуелл

 

Життєпис Бі-Пі

Лорд Бейден-Пауел оф Ґілвел
Лорд Бейден-Поуелл оф Ґілвел 1857-1941 Основоположник скаутського руху Начальний скаут світу

Якщо хочеш докладно зрозуміти пластування, мусиш знати дещо про основоположника скаутського-пластового руху, того найсправжнішого “мужа з душею хлопця”, який коли-небудь жив, – лорда Бейден-Поуелла оф Ґілвела, начального скаута світу, знаного всім пластунам під ім’ям Бі-Пі.
Роберт Стівенсон Сміт Бейден-Поуелл народився в Лондоні, в Англії, 22 лютого 1857, в день, коли американці святкували 125-і народини Джорджа Вашінгтона. Його батьком був священик Г. Дж. Бейден-Поуелл, професор в Оксфорді. Його мати – донька британського адмірала В.Т. Сміта. Його дід Джозеф Брюер Сміт поїхав до Америки як колоніст в Нью-Джерсі, але вернувся до Англії і дорогою додому пережив корабельну катастрофу. Отже, Бейден-Пауел був нащадком священика, а також – пригодницького колоніста Нового Світу.

Бі-Пі хлопцем
Коли Робертові було три роки, вмер його батько, залишаючи матір з сімома дітьми, що всі мали менше, як 14 років. Не раз доводилося великій родині дуже важко, але взаємна любов матері до дітей і дітей до матері завжди давала їм силу це все пережити. Роберт провів прекрасне життя на вільній природі разом зі своїми чотирма братами, мандруючи й таборуючи з ними в багатьох частинах Англії.
Р. 1870 Роберт вступив до школи Чартергавзі у Лондоні, де одержав стипендію. Він не був особливо визначним школярем, був одним з найважливіших. Він завжди мусів бути в самому центрі саме тоді, коли починався якийсь рух на шкільному подвір’ї, і швидко став відомий своїми воротарськими здібностями у чартергавзькій футбольній дружині. Товариші-студенти високо цінували його драматичні здібності. Коли б до нього не звернулись, він завжди міг влаштувати таке видовище, що захоплювало всю школу.

Різні способи у підкраданні, що їх Бі-Пі навчився в чагарниках навколо чартергавзької школи, придались йому в Індії й Африці
Різні способи у підкраданні, що їх Бі-Пі навчився в чагарниках навколо чартергавзької школи, придались йому в Індії й Африці

Він мав також музичні нахили, а його талант художника дозволив йому пізніше ілюструвати власні твори.

Бі-Пі в Індії
У 19 років після школи в Чартергавзі, він негайно використав нагоду, щоб поїхати до Індії підчотарем і вступити до полку, який під час кримської війни здобув права кінної піхоти у славетній “Легкій Бригаді”.
Крім блискучого виконання військової служби, він став капітаном на 26-му році життя! – здобув найбільш бажаний в усій Індії трофей за “заколення свині”, тобто за полювання на диких кабанів з коня за допомогою тільки малого списа як єдиної зброї. Можеш собі уявити, який небезпечний це спорт, коли почуєш, що про дикого кабана кажуть: “Це єдиний звір, що відважується пити воду з тої самої калабані, що й тигр”.

Воювання в Африці
В р. 1887 бачимо Бі-Пі в Африці учасником експедиції проти зулусів, а пізніше проти диких племен ашантів і жорстоких матабельських войовників. Тубільці так його боялися, що дали йому ім’я “імпіза”, тобто “вовк, що ніколи не спить”, а то через відвагу, пластові вмілості й подивугідні здібності до стеження.

Полювання на диких кабанів
В Індії Бі-Пі здобув славний спортовий трофей за полювання на диких кабанів. Він став загальновизнаним авторитетом у тому, як “колоти свині”

Бейден-Поуелл підвищувався в ранзі майже автоматично, так правильно це йшло, поки раптом не став славним.
Це був рік 1899, і Бі-Пі став саме полковником.
На Південну Африку сунули хмари. Взаємини поміж британським і трансвальським республіканським урядами дійшли вже до такого напруження, що треба було очікувати вибуху. Бейден-Поуелл дістав доручення зібрати два батальйони кінноти і поспішати до Мейфкінґу, містечка в серці Південної Африки. “Хто держить Мейфкінґ, той держить за уздечку Південну Африку” – було прислів’я серед тубільців, і його правдивість підтвердилася.

Облога Мейфкінґу
Прийшла війна, і впродовж 217-й днів – від 13 жовтня 1899 – Бі-Пі утримував Мейфкінґ, обложений переважаючими ворожими силами, аж поки 18 травня 1900 не визволила його підмога, виборовши собі перехід ворожими лініями.
Велика Британія затримала подих на ці довгі місяці. А коли кінець-кінцем надійшла звістка, що “Мейфкінґ вільний!”, впала в шал радощів. Подивись до англійського словника під гасло “Мейфкінґ”, і знайдеш там побіч цього гасла ще два інші слова, створені в ті шалені дні від імені африканського міста: “меффік” і “мефікейшен”, що означають “святкування бурхливе, немов повстання”.
Бі-Пі дістав тепер ранґ генерал-майора і став героєм в очах своїх земляків.

Народження саутингу-Пласту

Р. 1901 він повернувся до Англії з Південної Африки як герой мужів і хлопців і був засипаний почестями. Він із здивуванням побачив, що його особиста популярність давала таку ж і його книжці для вояків “Причинки до пластування”. її вживали як читанку в хлоп’ячих школах.

Острів Бравнсі побачив перший у світі пластовий табір влітку 1907
Острів Бравнсі побачив перший у світі пластовий табір влітку 1907

Це було для Бі-Пі немалим поштовхом. Він зрозумів, що тут трапляється йому нагода допомогти хлопцям його батьківщини – вирости до сильної мужності. Якщо хлопців могла принаджувати і захоплювати книжка про пластові вправи для мужів, то наскільки більше могла це зробити книжка, написана для самих хлопців. Він узявся за працю, використовуючи свій досвід в Індії, в Африці поміж зулусами й іншими дикими племенами. Він зібрав собі особливу книгозбірню і читав про вишкіл хлопців у всіх сторіччях – від спартанських хлопців, давніх британських, червоношкірих індіанських – аж до наших днів.
Поволі й обережно розвивав Бі-Пі ідею скаутінґу-пласту. Він хотів упевнитися, що вона буде діяти, тому влітку 1907 взяв групу 20 хлопців з собою на острів Бравнсі в англійському каналі Ля-Манш на перший пластовий табір, який світ коли-небудь бачив. Табір мав великий успіх.

“Пластування для хлопців”
І тоді, першими місяцями р. 1908, він видав у шістьох двотижневих частинах свій підручник для вишколу “Пластування для хлопців” з власними ілюстраціями, навіть не мріючи про те, що ця книжка дасть початок рухові, який матиме вплив на юнацтво всього світу.

Обгортка першої книжки Пластування для хлопців, січень 1908
Обгортка першої книжки “Пластування для хлопців”, січень 1908

Ледве “Пластування для хлопців” почало з’являтися у вітринах книгарень і часописних станків, як пластові гуртки й курені почали з’являтися – і то не тільки в Англії, але й у багатьох інших країнах.

Друге життя Бі-Пі
Рух раз-у-раз зростав і в р. 1910 досягнув таких розмірів, що Бі-Пі зрозумів, що скаутінґ-пласт має бути його життєвим завданням. Його багата уява і глибоке довір’я зродили переконання, що він може далеко більше зробити для своєї батьківщини, вишколюючи підростаюче покоління на добрих громадян, ніж вишколом малого числа мужів до можливого майбутнього воювання.
І так він виступив з армії, де він уже став генерал-чотарем, і “пересідлав” на своє “друге життя”, як він це казав, – життя, присвячене службі для світу через скаутінґ-пласт.
Зростання пластового руху, любов і пошанування хлопців усієї земної кулі – йому нагородою.

Світове братерство
Р. 1912 він вибрався в мандрівку навколо світу, щоб зустрітися із пластунами в різних краях. Це були перші початки скаутінґу-пласту як світового братерства. Прийшла Перша світова війна і перервала це діло на деякий час, але з закінченням ворожнечі його відновлено, і в р. 1920 пластуни з усіх частин світу зустрілись в Лондоні на першому світовому пластовому здвизі – першому світовому Джемборі.
Останнього вечора цього Джемборі, 6 серпня, весела юрба хлопців проголосила Бі-Пі начальним скаутом світу.

Перше життя Бі-Пі
Перше життя Бі-Пі як великого провідника мужів було пов’язане СКАУТИНҐОМ-ПЛАСТОМ з його другим життям — ще більшого провідника хлопців

Скаутський-пластовий рух далі зростав. В день, коли він досягнув 21-х своїх народин і так став “зрілим”, він досягнув числа понад 2 000 000 членів у всіх культурних країнах землі. При тій нагоді король Георг V відзначив Бі-Пі почестю, іменуючи його бароном з титулом лорд Бейден-Поуелл оф Ґілвел… Однак для всіх – пластунів він назавжди залишиться Бі-Пі, начальним скаутом світу.

Світ скаутів
Скаутський-пластовий рух, що його заснував Бі-Пі, полонив його цілковито. Його пластуни потягнули його в усі кінці світу

Бі-Пі на острові Бравнсі, випустив віти на ввесь світ
Бі-Пі на острові Бравнсі, випустив віти на ввесь світ

За першим світовим Джемборі йшли інші – р. 1924 в Данії, р. 1929 в Англії, р. 1933 в Угорщині, р. 1937 в Голландії. На кожному з тих Джемборі Бі-Пі був головною особою, яку бурхливо вітали “свої” хлопці, куди б він не йшов. Однак Джемборі були тільки частиною зусилля скаутінгу-пласту за світове братерство. Бі-Пі багато подорожував у пластових цілях, він провадив листування із пластовими провідниками в багатьох країнах і постійно писав на пластові теми, ілюструючи свої статті й книжки власними рисунками.

Останні роки Бі-Пі
А коли досягнув він 80 років життя і сили його почали підупадати, він повернувся до своєї улюбленої Африки зі своєю жінкою леді Бейден-Поуелл, його захопленою помічницею у всіх його зусиллях, котра сама була провідницею світового руху пластунок, якому початок дав теж Бейден-Поуелл. Вони осіли в Кенії, у спокійному місці з прекрасним видом через глибокі ліси на засніжені верхи гір.
Там умер Бі-Пі 8 січня 1941, майже місяць перед своїми 84-ми народинами.

В. Гілкорт

 

Нетиповий Бі-Пі… 10 світлин основоположника світового скавтингу, яких Ви ніколи – скоріш за все – не бачили (більшість із британської National Portrait Gallery, які виклали у вільний доступ)

Share This