На Аскольдовій могилі
Поховали їх —
Тридцять мучнів українців,
Славних, молодих…
На Аскольдовій могилі
Український цвіт! —
По кривавій по дорозі
Нам іти у світ.
На кого посміла знятись
Зрадника рука? —
Квитне сонце, грає вітер
І Дніпро-ріка…
На кого завзявся Каїн?
Боже, покарай! —
Понад все вони любили
Свій коханий край.
Вмерли в Новім Заповіті
З славою святих. —
На Аскольдовій могилі
Поховали їх.
         Павло Тичина

Львів

26 січня у місті Лева 230 юнаків та юначок вже водинадцяте вшанували пам’ять Героїв Крут на тереновому змазі «Крути 2019».

Бій під Крутами 1918 року став не лише трагедією, а й кроком вперед, великою перемогою, яка до сьогодні породжує хвилі все нових і нових підйомів українського народу. Юнацький запал, героїзм та любов до України повела студентів у нерівний бій із нашим давнім ворогом. І хоча трьохтисячне військо супротивника було досвідченішим та набагато краще озброєним, нашим героям все ж вдалося тримати оборону цілих три дні і не допускати більшовиків до Києва. Дорогою ціною дався подвиг полеглих під Крутами юнаків, але ми пам’ятаємо і шануємо їх вчинок. На жаль, герої вмирають, але пам’ять про них житиме вічно!

Дякуємо учасникам, що показали не тільки хорошу витримку, а й креативність, творчість та розум під час проходження точок теренової гри. Дивлячись на молодше покоління, з впевненістю крокуємо вперед до нових звитяг та викликів! Вітаємо переможців нашої теренової гри «Крути 2019». Наостанок, дякуємо команді проводу, що організувала цю теренову гру, та інструкторам, що допомогли в проведенні програми.

Пласт Львів

Тернопіль

25 січня в Бережанах відбулася смолоскипна хода пам’яті Героїв Крут, які загинули у нерівному бою в 1918 році неподалік залізничної станції Крути. У заході, організованому Тернопільською округою Пласту – НСОУ взяли участь представники пластових станиць області, ВП НУБіП України «Бережанський агротехнічний інститут», ВП НУБіП «Бережанський агротехнічний коледж», представники дошкільних, позашкільних та шкільних навчальних закладів міста, духовенство, представники місцевих владних структур та громадськість.

Участь у вечірній службі взяв приятель Пласту — єпископ-помічник Тернопільсько-Зборівської Архієпархії УГКЦ вл. Теодор (Мартинюк). Колона із смолоскипами, у якій взяло участь понад 100 осіб, пройшла вулицями міста, поклавши лампадки біля пам’ятних знаків борцям, які загинули за волю України. Завершення заходу відбулось на міському кладовищі, де священики відправили панахиду та здійснили спільну молитву за мир в Україні.

«Так вже склалось, що три роки поспіль я був комендантом окружного заходу “Пам’ятай про Крути” в м. Бережани. Про бій розказувати нема потреби. Хто не знає, запитайте в дядька Гугла, він Вам скаже. Я хочу розказати про певні наслідки. На прикладі подвигу молодих Крутянців виховувалось не одне покоління нових борців. І не одні лише Крути є прикладом всієї жорстокості війни. Колесо історії крутилось і через 100 років знову зупинилось на тому ж місці. Знову війна, знову хтось хоче відібрати собі наше. Чому так? Може ми робимо щось неправильно? Може ми недобре виховуємо нові покоління? Може не ті цінності їм закладаємо? Історія буде повторюватись до тих пір, поки ми не перестанемо повторювати помилок минулого. Можливо зараз і є той час, коли треба щось змінювати? Задумайтесь…
А тепер про захід. Захід відбувся як і планували. Всі живі здорові і то важливо. Розкажу як було. 3 дні , 90 учасників, 10 інструкторів, ліс, сніг, вишкіл. Все почалось із масштабної смолоскипної ходи нічним містом, далі гутірки і фільм аби знали куди приїхали. Далі раннє вставання, рейд і 8 годин навчання (теорія і практика). Пізніше – культурна програма (концерт гурту “Козацька Хорея” (під проводом народного артиста України, пл.сен. Тараса Компанійченка, ВЛ), ватра. В кінці – інтелектуальний змаг. Хтось боровся з холодом, хтось з голодом, навантаженням чи висотою. В кожного був свій вишкіл. Захід насправді був непростий. Подяка всім, хто долучився до організації. Пам’ятайте про великі дні наших визвольних змагань!!!» — комендант заходу ст.пл. Роман Вакиряк, СМ.

https://www.facebook.com/100007779880689/videos/2238519429750698/

https://www.facebook.com/100007779880689/videos/2238650216404286/

 

https://www.facebook.com/labarum29/videos/384600038983284/

Пласт Станиця Бережани

 

Житомир

27 січня житомирські пластуни відвідали меморіальний комплекс на місці бою на станції Крути, що відбувся 29 січня 1918 року. Було надзвичайно цікаво відвідати славетне місце, героїчна оборона якого є важливою сторінкою в історії України!

29 січня в Домі української культури в Житомирі відбувся Вечір-лекторій “Пам’ятай про Крути”. Поговорили про історичне значення цієї події, розвінчали кілька міфів, пов’язаних з боєм на станції Крути. А на завершення заспівали тематичних пісень. 

Пласт Житомир

Булава видань та комунікації ГПБ

Share This