Пластуни в Україні відзначили День захисника Вітчизни та 75-ліття створення УПА

Пластуни в Україні відзначили День захисника Вітчизни. Зазначимо, що близько сотні пластунів в лавах Збройних Сил протягом трьох років захищали нашу країну на сході від загарбників. П’ятеро з них загинули. Сотні пластунів і пластунок допомагали нашим захисникам як волонтери, організовували збір допомоги, спорядження, медикаментів, перевели чимало таборів для дітей з зони АТО, збирали для них українські книги та подарунки, до сьогоднішнього дня підтримують наших бійців на передовій.

Львів

14 жовтня — 75 річниця від створення УПА. На даний момент близько 50 ветеранів проживає у Львові. З цієї нагоди Львівська міська рада разом із станицею Львів та її пластунами привітали упівців з їхнім святом. В гості до кожного героя завітали пластуни, які вручили подарунки та багато позитивних емоцій.

«Для мене це було цікаво, бо я дізналась те, що не пишуть в книжках та на власні очі побачила Героя України»,– ділиться своїми враженнями одна з пластунок.

Воїни неймовірно раділи тому, що їхній внесок в історії нашої держави не зник без сліду і про них пам’ятають і досі. Сподіваюсь, що така акція відбувається не в останній раз!

 

Пластун сеніор отець Михайло Димид, ОХ отримав відзнаку «За мужність» до Дня захисника України за активне волонтерство.

«Могти бути учасником такої людської доброї справи, яка сягала Небес – це найбільша нагорода, яку людина може отримати в суспільному житті. Дякую Вам, що ми були і є разом в цьому змаганні за цілісність людини» — пише о. Михайло.
У цей день не один пластун отримав нагороду як за волонтерство, так і за участь у бойових діях.

Красне

Свято Покрови Пресвятої Богородиці вважають днем створення Української Повстанської Армії, якій цього року виповнилося 75. Пластуни Станиці Красне по-особливому вшанували героїв. Активітети розпочалися ще зранку. На церемоніал відкриття «Повстанської ватри» біля могили генерал-хорунжого УПА Василя Кука та братської могили Борцям за волю України з’їхалися не лише пластуни, а й представники районної та селищної влади. Капелан Станиці Красне, отець Володимир, відслужив панахиду за загиблими героями. Пластуни запалили лампадки пам’яті не лише на місці Богослужіння, а й біля меморіального знака Івану Тиктору.

Дійство продовжилося на терені загальноосвітньої школи №1 смт Красне, де нас прийняли, як дорогих гостей, директор пані Ірина та її педагогічний колектив. Старшопластуни провели майстер-класи із виготовлення браслетів, ангеликів з ниток, вітальних листівок, вивчення пісень для флешмобу при ватрі та в’язання вузлів (піонірки). Виготовлені листівки були передані захисникам України наступного дня під час віче за участі воїнів.Допомогли відновити сили усім учасникам свята працівники шкільної їдальні, які почастували нас смачним обідом.

Врочистий вимарш до місця проведення ватри відбувся за участі 93 пластунів (новаків, юнаків, старшопластунів та сеньйорів). Традиційно до нас приєдналися учні та вчителі ЗОШ І-ІІІ ступенів №2 смт Красне, які взяли участь у флешмобі та виконали повстанські пісні. Цьогорічна ватра об’єднала гарячі серця небайдужих пластунів-новаків та пластунів-юнаків з різних куточків Станиці Красне: Задвір’я, Полтви, Красного, Буська, Петрич, Заводського, Топорова, Побужан, Переволочни та Олеська. Активну участь в заходах брали старшопластуни та сеніори.

Івано-Франківськ

13 жовтня 2017 р. Божого в Івано-Франківську відбувся патріотичний захід для шкіл міста, присвячений Дню Захисника України та 75-ій річниці зі створення УПА. Акція, яку організували пластуни, проводилася у вигляді квесту по місту. До заходу долучилося 16 шкіл та одна пластова команда. Завдання учасників полягало у виконанні ними завдань на точках, позначених на карті заздалегідь. Кожна команда мала змогу отримати максимум 3 бали за правильні відповіді (1 мінімальний бал). Усі завдання були пов’язані з історією УПА та святом Покрови, серед них були як творчі, так і теоретичні питання. Сам квест команди мали подолати за 1,5 год по 2-ох ротаційних колах. Родзинкою цього заходу були завдання, зашифровані в QR-кодах. Зчитавши код, учасники отримували 1 теоретичне питання на свої смартфони.

Переможці змагу отримали у якості подарунку квитки на перегляд українського фільму «Сторожова Застава» та набір патріотичної літератури. Решта команд отримали в подарунок українські комікси, стилізовані для АТО.

Тернопіль

З нагоди 75-річчя створення УПА, 13-14 жовтня 2017 року на території музею під відкритим небом «Штаб ВО УПА «Волинь-Південь», до створення якого доклались і пластуни округи, відділом сім’ї та молоді обласної державної адміністрації проведено молодіжний табір «Живі історії живої УПА».Участь у таборі взяло 70 молодих людей з громадських організацій: Молодіжний Націоналістичний Конгрес, Тернопільська та  та Шумська станиці Пласту.

Крім власної програми, до якої входили гутірки «Побут упівців», «Псевдо. Що і для чого», екскурсії по навколишніх музеях, таборовики взяли участь у фестивалі-реконструкції «Луни повстанського краю» під час якого:

  • взяли участь у панахиді пам’яті на повстанському цвинтарі, прийняли присягу повстанця та здійснили рейд до могили провідника Хрона;
  • пройшли ідеологічний вишкіл;
  • переглянули реконструкцію бою від клубів історичних реконструкцій;
  • послухали виступи музичних гуртів: Володимира Вермінського з «Відлунням криївки», Ореста Лютого з «Лагідною та суворою українізацією», культових патріотичних гуртів «Рутенія» та «Тінь сонця»;
  • побачили виставку історичних документів та дереворитів Ніла Хасевича;
  • зустрілись з літературним десантом братів Капранових «Майдан. Секретні файли».
    До того ж кожен учасник мав змогу в ході історичної реконструкції відчути себе повстанцем і пізнати тогочасний побут, пройти блок-пости і повстанські дозори, долучитись до історичних вишколів, озброїтись історичною, краєзнавчою та патріотичною літературою від ЛІТБАТУ, ознайомитись з раритетними документами ОУН-УПА в штабі та пресовій кімнаті і відвідати реставровані об’єкти повстанського табору (пекарню, конюшню, криївку).

Шумськ

Шумські пластуни пізнали та відчули, як жили і боролись повстанці УПА
13 жовтня, напередодні свята Покрови і 75 річниці УПА у Васьковецькій ЗОШ І-ІІ ступенів відбулося освячення пам’ятної дошки нашій землячці, повстанській поетесі
і медсестрі Ганні Антонівні Ткачук. Після освячення отцем Василем пам’ятну дошку відкрили Галина Гук і голова районної Ради Тарас Корець.На урочистостях звучали пісні у виконанні церковного хору і вірші, які читала правнучка Ганни Антонівни Христина Гук і учні школи.Пластуни станиці Шумськ провели церемоніял переводу пластунок новачок в гурток юначок і виконали Гімн націоналістів. За підтримку і активну допомогу шумському пласту фіолетові хусточки було пов’язано Мирославі Хвесюк і Галині Гук. Після закінчення свята присутніх пригощали козацькою кашею.

«Там десь далеко на Волині родилась армія УПА…»

13-14 жовтня 2017 року шумські пластуни взяли участь у молодіжному таборі «Живі історії живої УПА» на території музею під відкритим небом «Штаб ВО УПА «Волинь-Південь», що біля с. Антонівці. Табір проходив два дні й пластуни цього разу дізнались багато нового про давні героїчні події боротьби повстанців свого рідного краю.
Все для молодих патріотів
Першого дня пластуни дорогою завітали до с. Васьківці й були присутні під час відкриття меморіального знаку на чільній стіні місцевої школи повстанці,зв;язковій УПА Ганні Ткачук. Вона віддано боролась за волю свого народу, прожила нелегке життя, багато її пісень стали народними.
В самому таборі гостей зустріли Молодіжний Націоналістичний Конгрес – МНК, Тернопільський Пласт у великому військовому та добре обігрітому наметі, який стояв на місці колишнього штабу УПА під високими деревами, вбраними по-осінньому в жовтобагряні кольори. Після цього шумчани взяли участь у відкритті табору із всіма урочистостями та атрибутами. До речі, поблизу розташовані цвинтар повстанців, нещодавно відновлені пекарня та конюшня, а також тут є криївка та музей. От якраз в останніх на молодь чекали надзвичайно цікаві гутірки “Побут упівців”, “Псевдо. Що і для чого”., також тут пластуни побачили виставку історичних документів та дереворитів Ніла Хасевича та інше. Діти сиділи на підлозі музею і на їх обличчях можна було прочитати, що вони щиро прониклися побутом давніх наших героїв , їх відданою боротьбою за щасливе майбутнє. А під час обирання особистих псевдо пластуни проявили велику цікавість так, як потрібно було вкласти в ймення головні звички, риси характеру та вподобання кожного.
Поки пластуни слухали захоплюючі розповіді про повстанців,гості табору аплодували Оресту Лютому, який виступив із своєю програмою «Лагідна та сувора укранізація».. Перший день закінчився смакуванням під час вечері повстанською кашею та закриттям табору цього дня й пластуни поверталися додому повні нових вражень, з нетерпінням очікуючи ще більш захоплюючої програми назавтра.
«Кажи гасло, або завертай оглоблі…»
А другий день таки здивував шумських пластунів із самого початку. Бо їх автобус зупинив блок-пост із перегородженою дорогою … возом з дишлом та сіном, а вартові в формі УПА та зброєю запитували гасло(пароль) й хто не знав(було багато авто і не всіх відразу пропускали), тих завертали. Пізніше проходили багато повстанських дозорів, було й затримання та допит московських агентів-шпигунів і все це діялося наяву, все можна було бачити зблизька, доторкнутись та поставити будь- які запитання.
По прибутті до табору відбулася загальна панахида на повстанському цвинтарі з участю багатьох священиків, а також очільників районної та обласної влад.
Цього ж дня пластуни взяли участь у відкритті табору, прийняли присягу повстанця та здійснили рейд до могили провідника Хрона. Та найбільше всіх присутніх захопив фестиваль-реконструкція «Луни повстанського краю» від клубів історичних реконструкцій, який проходив у спеціально відведеному місці. Кожен учасник під час цього відчув себе безпосереднім учасником змагу, пізніше міг поспілкуватися з переодягненими як «оунівцями», так і «німцями»,, потримати їх зброю, помацати одяг тощо.
Успішно наші пластуни і ярмаркували смаколиками власного»виробництва» Люди стрічали їх радо і дякували.
Закриття табору було біля повстанського цвинтаря,всі отримали посвідки і подумки поклялись загиблим повстанцям продовжити їх боротьбу.
Веселою крапкою таборового життя був виступ гуртів «Рутенія» та «Тінь сонця».і навіть з братами Капрановими встигли сфотографуватись
Пластуни пройшли великий ідеологічний вишкіл, дізнались багато нового, а навчились ще більше і, думається, як говорить давня українська приказка, «будуть з них люди» і то неабиякі.

Авдіївка

Пластуни станиці Авдіївка також взяли участь в урочистостях, присвячених Дню захисника України. Пластунки сеніорки Тетяна Переверзєва, Кн та Анна Картавцева були нагороджені відзнаками 72-го батальйону «Велике серце».

 

Булава видавництва та комунікації ГПБ

Share This