18 жовтня 2018 р. о 9 год. ранку в актовій залі головного корпусу Львівського національного університету ім. І. Франка відбулася направду  історична подія — д-ра Любомира Романкова іменовано почесним доктором ЛНУ ім. І. Франка. Всесвітньовідомий науковець і винахідник, чиє ім’я внесено до Національної Зали Слави у США, д-р Л. Романків з допомогою відеозв’язку прочитав свою інавгураційну лекцію для студентства цього вишу та відповів на їх питання.

Д-р Любомир Романків (народився 17 квітня 1931 р. у Жовкві, Польська Республіка, тепер Україна) — провідний науковець компанії IBM в галузі комп’ютерних технологій, співвинахідник (разом з Девідом Томпсоном) процесів створення тонкоплівкових індуктивних і магніторезистивних мікроголовок для запису інформації, що уможливили появу жорстких дисків і персональних комп’ютерів, автор і співавтор понад 65 патентів та понад 130 наукових статей.
За значні досягнення в галузі ІТ-технологій вчений отримав медаль Перкіна — найвищу відзнаку Товариства хімічної промисловості США (1993), золоту медаль Електрохімічного товариства США (1994), відзнаку пам’яті Морріса Н. Лібмана від IEEE (1994). Він визнаний Винахідником Року за версією Асоціації прав інтелектуальної власності Східного Нью-Йорку (2000) і Винахідником Року (Асоціація права інтелектуальної власності Нью-Йорку, 2001). Отримав 13 нагород за видатні винаходи від IBM і 25 нагород за винаходи та досягнення. Занесений до престижних видань «Хто є хто в науковому світі» та в «Хто є хто в Америці». У березні 2012 року Л. Романків введений до Зали національної слави США, є одним з десяти винахідників (разом зі Стівом Джобсом), удостоєних такої честі.
За цими скупими рядками –– життєва дорога тривалістю у 85 років. У 1944 р. вимушена еміграція на Захід. Після довготривалих мандрів родина перебирається до США. Тут у 1962 р. в Массачусетському технологічному інституті Романків здобув звання доктора філософії в галузі металургії та матеріалознавства. Від 1965 р. він очолює Центр електрохімічної технології та мікроструктури в Дослідному інституті Т. Дж. Ватсона корпорації ІВМ (Нью-Йорк). Хоча перші магнітні головки для запису інформації були сконструйовані ним ще у 1962 р., на їх вдосконалення, оптимізацію та введення в серійне виробництво пішли десятки років.
«Коли ви тільки-но вмикаєте комп’ютер, то відразу починають працювати сім моїх запатентованих винаходів», –– отак просто говорить про свою працю вчений тим, хто мало розуміється на ІТ-технологіях. Насправді за цими винаходами –– нова комп’ютерна ера. Завдяки їм стало можливим створення перших персональних комп’ютерів.
Незважаючи на поважний вік вчений і сьогодні проводить активну наукову та громадську діяльність. Він дійсний член Академії інженерних наук ІВМ та Академії інженерних наук України. Член Наукового товариства імені Шевченка, член управи НТШ у США. Діяч українських студентських і громадських організацій діаспори, член президії СКВУ, голова Комітету Української Молоді при СКВУ. Організатор і Голова
студентських товариств в Едмонтоні та Бостоні. Засновник і керівник української радіопрограми в Едмонтоні. Організував акредитовані курси української культури в Мерсі-коледжі (Нью-Йорк). Активний діяч Пласту, був Головою ГПБ і ГПР, Начальним Пластуном (1997-2016), всебічно сприяє розбудові Пласту в Україні. 

Щиро вітаємо Вас, друже Любомире з високою відзнакою та бажаємо міцного здоров’я, нових досягнень і здобутків та ще довгих років пластування. Адже сьогодні вашим авторитетом в науці, громадській і пластовій діяльності пишається і захоплюється молода генерація українських науковців, українська молодь і пластуни у всіх краях.

Булава видань та інформації ГПБ

Share This