14—17 березня Голова Головної Пластової Булави пл. сен. кер. Марта Кузьмович перебувала на Тернопільщині. Програма її візиту у Тернопільську округу Пласту-НСОУ складалася з близько 20 різних зустрічей — з пластунами всіх уладів у багатьох станицях, з представниками місцевих органів влади, освітянами, священиками, всіми зацікавленими в розбудові Пласту на Тернопільщині. У поїздках та зустрічах Голову ГПБ супроводжували член ГПБ пл.сен. Сергій Юзик, а також член окружного проводу Пласту ст.пл. Назар Зелінка. Інформації про цей візит Голови Світового Пласту помістили на своїх сторінках багато засобів масової інформації області. Вашій увазі представляємо коротку хроніку подій, а також можливість переглянути фоторепортажі із зустрічей.

Cереда, 14 березня

Зустріч з головою Тернопільської обласної державної адміністрації п. Степаном Барною

 

Інформацію про перебіг зустрічі згодом помістив сайт Тернопільської ОДА:

«Підтримку пластового руху, його розвиток в області та співпрацю з українською діаспорою обговорили під час зустрічі голови Тернопільської ОДА Степана Барни з головою Головної Пластової Булави, головою Пласту в світі Мартою Кузьмович та представниками тернопільського Пласту.

Як стало відомо під час зустрічі, села та райони Тернопільщини чекає масштабний розвиток пластового руху. Така ідея виникла невипадково, адже молодь у малих містечках та селах зовсім не задіяна до громадського руху. Саме тому, з метою національно-патріотичного виховання дітей та молоді, з метою її фізичного та духовного розвитку будуть створюватися осередки Пласту. Дана ініціатива знайшла підтримку в очільника Тернопільщини й він наголосив, що є лише прихильником таких ідей та готовий сприяти їх розвитку. Тим паче, що спрямовані вони безпосередньо на виховання дітей та молоді, а це є добрим сигналом для того, щоб вони могли реалізувати себе в житті та займатися корисними справами.

Водночас, Степан Барна зауважив, що керівництво області зацікавлене в співпраці з українською діаспорою і прагне відновити зустрічі з закордонними українцями.

«Українці за кордоном є добрими промоутероми України в світі. До того ж українська діаспора є важливим фактором впливу на політику країн, де вона зосереджена. Я сподіваюся, що й в Сполучених Штатах Америки ви поширите інформацію про Тернопільщину, а зокрема про те, що наш край відкритий до співпраці, гостинний і ми будемо раді бачити всіх, хто захоче приїхати до нашого регіону», – зазначив Степан Барна.

За його словами, зараз Україна рухається шляхом повернення заробітчан додому. На Тернопільщині також створюють всі необхідні передумови для бізнесу, щоб її жителі могли працювати й заробляти вдома.

«Цьогоріч ми робимо ставку на розвиток сільського господарства, створення кооперативів і розвиток фермерського руху. Тому, переконаний, що люди скористаються допомогою від держави й почнуть організовувати власний бізнес, будуть об’єднуватися в сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи і повертатимуться з-за кордону. Адже, як я уже неодноразово підкреслював: створення кооперативів – це гідна альтернатива заробітчанству!», – резюмував голова ОДА».

 

Поїздка до Бережан

У програмі перебування в Бережанах заплановано три зустрічі:

  • з міською владою про підтримку станиці та ремонт домівки;
  • з районною владою та головою об’єднаної територіальної громади Саранчук стосовно розбудови таборової оселі в урочищі «Долина змій», хутір Соколиця;
  • з пластунами станиці.

Ось як ці події висвітлено на сторінці Пласт Станиця Бережани та сайті Бережанська Районна Адміністрація:

«Голова Світового Пласту пл. сен. Marta Kandiuk Kuzmowycz з США, вдвідала місто Бережани. Разом з пластунами з Тернополя та Бережан – Сергієм Юзиком, Миколою Бігусом, Назаром Зелінкою, Романом Вакиряком, Юрієм Юськівим та з сімєю Постуланів  вона зустрілася з мером міста Volodymyr Muzychka, заступниками міського голови пл.сен. Олегом Захарковим., Під час зустрічі гості цікавилися, як місцева влада сприяє розвитку молодіжного, зокрема пластового руху в місті Бережани та відновленням пластової домівки.
Також
пластуни зустрілися з головою райдержадміністрації Ігорем Гринкевичем, головою районної ради Василем Біликом, заступником голови районної ради Романом Висоцьким та головою Саранчуківської ОТГ Володимиром Петровським, обговорили питання будівництва вишкільно-оздоровчого табору «Лисоня» ім.Івана Гавдиди на хуторі Соколиця, Саранчуківської ОТГ та ознайомилися з детальним планом забудови території земельної ділянки, яку Саранчуківська сільська рада виділила під будівництво табору.
Згодом Marta Kandiuk Kuzmowycz мала зустріч з юнацтвом ст.Бережани. В дружньому колі пластуни переглянули короткометражний фільм з літнього військово-патріотичного табору «Легіонер» ім. Р.Шухевича та розказали про поїздку на ст.Крути Чернігівської обл., де юнацтво з різних куточків України відзначало «100 ліття бою під Крутами».
Бережанські пластуни мали можливість поспілкуватись і почути розповіді подр.  Marta Kandiuk Kuzmowycz 
про її життєвий і пластовий шлях, таборування та її пластову сім’ю».

 Поїздка у Підгайці

Була дуже приємною і залишила теплі спогади. Ось як про це розповідає сторінка підгаєцьких пластунів:

«З теплими обіймами завітала до Підгаєцьких пластунів голова Головної Пластової Булави (міжнародне об’єднання всіх пластових організацій в світі) Марта Кузьмович з США. Дякуємо за візит і душевні розмови».

 

Про розмову з очільниками міста і району повідомив і сайт Підгаєцької районної державної адміністрації:

«Підтримку пластового руху, його розвиток в районі  та співпрацю з українською діаспорою обговорили під час зустрічі влади міста та району з  головою Головної Пластової Булави, головою Пласту в світі Мартою Кузьмович та представниками тернопільського Пласту.

Як стало відомо під час зустрічі, Підгаєччину  чекає розвиток пластового руху. Така ідея виникла не випадково, адже молодь зовсім не задіяна до громадського руху. Саме тому, з метою національно-патріотичного виховання дітей та молоді, з метою її фізичного та духовного розвитку будуть створюватися осередки Пласту. Дана ініціатива знайшла підтримку в очільників району та міста Ірини Баран,Тетяни Левкович та Алли Колодницької. Тим паче, що спрямовані ці наміри  безпосередньо на виховання дітей та молоді, а це є добрим сигналом для того, щоб вони могли реалізувати себе в житті та займатися корисними справами.

В ході зустічі також було обговоено ряд важливих питань щодо затвердження Програми розвитку пластового руху Підгаєччини та фінансування реалізації заходів цієї Програми».

 

Четвер, 15 березня

Відбулася зустріч з головою Тернопільської міської ради п. Сергієм Надалом.

Очільник Тернополя згодом написав на своїй сторінці у фейсбук:

«Зустрівся з головою Головної Пластової Булави Мартою Кузьмович. Під час зустрічі обговорили стан розвитку пласту в Тернополі, шляхи залучення ініціативної молоді до пластового руху та варіанти призначення стипендій міського голови тим студентам, які є найбільш активними учасниками громадського життя у місті. Ми раді вітати у Тернополі голову Пласту у світі, адже Пласт – це важлива ланка національно-патріотичного виховання, культурного та фізичного розвитку молоді. Мені приємні, що вищі керівні органи Пласту відзначають, що наше місто залишається одним з лідерів щодо підтримки пластового руху органами місцевого самоврядування. Ми і надалі будемо всебічно підтримувати та сприяти розвитку пластового руху в Тернополі».

Поїздка в Кременець

Один з ініціаторів створення Пластового осередку в Кременці так описав цю зустріч на своїй сторінці у фейсбук:

«17 червня 2017 року, об’єднавшись в одну команду під назвою «Громадська організація «Пласт Кременеччини», ми почали робити перші кроки на шляху до започаткування та популяризації на Кременеччині Пластового руху. Ці кроки для багатьох наших співвітчизників здавалися дивними та невпевненими, мало хто вірив що ми зможемо добитися конкретних результатів та заявити про себе, як про повноцінну організацію, але ми впевнено йшли вперед, залишаючи критику далеко позаду. Так, ми ще в процесі розбудови, але наші впевненість та завзяття стали помітні не тільки в Україні, вони привернули увагу Голови Головної Пластової Булави подр. Марти Кузьмович із Америки, яка сьогодні спеціально приїхала до нас в м. Кременець і взяла участь в координаційній нараді, яку ми провели в Кременецькій міській раді на запрошення керівництва даної установи.

В процесі товариської бесіди, своїм пластовим досвідом радо поділилися представники Тернопільської станиці Пласту – Національної Скаутської Організації України. Підтримку та подальшу співпрацю запропонував відомий на Кременеччині громадський діяч, депутат Кременецької міської ради Василь Чернігівський. Міський голова Олексій Ковальчук та його перший заступник Микола Матвіюк запевнили всіх присутніх, що національно-патріотичне виховання дітей та молоді для них є пріоритетним і «Плат Кременеччини» на всі 100% може розраховувати на їх підтримку.

Як заключний етап сьогоднішньої наради — позиція всіх присутніх була одинакова: започатковану нами справу треба підтримати та максимально популяризувати не тільки в м. Кременець, а й по селах Кременецького району».

 Поїздка в Шумськ

«Пл.сен. Марта Кузьмович (голова Головної Пластової Булави), голова станичної ради станиці Тернопіль, ст.пл.скоб Назар Зелінка та голова окружної пластової ради Тернопільської округи, пл.сен. Сергій Юзик відвідують м. Шумськ, де зараз відбувається зустріч із місцевою владою і згодом з пластунами станиці Шумськ». – написав один з учасників зустрічі в часі розмови з очільником Шумського району п. Ю. Головатюком.

А сайт Шумської РДА написав про цю зустріч так:

«Голова Пласту в світі Марта Кузьмович побувала вчора у Шумську. Під час зустрічі голови Шумської РДА Юрія Головатюка з головою Головної Пластової Булави та представниками тернопільського і шумського Пласту обговорили підтримку пластового руху, його розвиток в районі. Ініціатива розвитку скаутського руху знайшла підтримку в очільника району, адже спрямована на національно-патріотичне виховання дітей та молоді, їх фізичний та духовний розвиток, а це добрий початок на шляху до самореалізації. До слова, осередок Пласту у Шумську діє уже більше двох років (з грудня 2015 року) і налічує наразі понад 70 учасників».

 П’ятниця, 16 березня

 

Поїздка в Бучач

В рамках перебування на Бучаччині у міській раді відбулася зустріч Марти Кузьмович, а також очільників Тернопільської округи Пласту-НСОУ пл. сен. Сергія Юзика, пл.сен. Назара Яворського і ст.пл. Назара Зелінки із керівництвом району, зокрема, заступником голови районної державної адміністрації Ігорем Погонцем, головою районної ради Віталієм Фреяком, міським головою Йосифом Мосціпаном та пластунами з Тернополя і Бучача. У заході взяли участь також бучацькі пластуни.

Під час зустрічі сторони обговорили стан розвитку пласту у Бучачі, шляхи залучення ініціативної молоді до пластового руху, а також гості цікавилися, як місцева влада сприяє розвитку пластового руху. Окрім того, гості поділились планами на майбутнє. За їхніми словами з метою національно-патріотичного виховання дітей та молоді, з метою її фізичного та духовного розвитку на Тернопільщині будуть створюватися осередки Пласту.

Районне керівництво зазначило, що готове сприяти їх розвитку на території району, адже вони спрямовані безпосередньо на виховання дітей та молоді, а також запевнило, що і надалі буде підтримувати пластовий рух в районі.

Після зустрічі гості оглянули знамениті історичні та архітектурні перлини Бучача – міську ратушу, монастир оо.василиян і колегіум, оглянули скульптури Й.Пінзеля в Успенському костелі, а також приміщення пластової домівки, де проводяться ремонтні роботи.

Зустріч з пластунами всіх уладів відбулася згодом в акторій залі районної адміністрації. Бучацькі пластуни розповідали про свої здобутки і плани, табори і заходи, а найменші – розповідали віршики і розпитували гостей. Завершилася зустріч під спів «Сіріли у сумерках» та іскру з побажаннями, яку передала Голова ГПБ всім бучацьким пластунам.

 

Зустріч з старшопластунами і пластунами сеніорами станиці Тернопіль

Відбулася в п’ятницю увечері. В дружньому колі за кавою обговорено чимало питань, які часто дискутуються в пластовому середовищі.

 

Субота, 17 березня

 Зустріч з архієпископом Тернопільським УПЦ КП Нестором

У ній також взяли участь голова молодіжного відділу єпархії протоієрей Вадим Криворучко і настоятель храму святого великомученика Пантелеймона протоієрей Михаїл Бугай. Окрім голови Головної Пластової Булави пл.сен. Марти Кузьмович, українських скаутів на зустрічі представляли член ГПБ і голова окружної пластової ради пл.сен. Сергій Юзик, а також пл.сен. Степан Хміль.

Архієпископ Нестор подякував п. Марті за візит, наголосивши на ролі скаутської організації у вихованні української молоді та української діаспори у відродженні українських традицій. Владика зауважив, що сьогодні, як і сто років тому, ми маємо шанс утвердити українську державу. І дуже важливо докласти всіх зусиль, аби консолідувати суспільство і дати гідну відсіч ворогам України не тільки у зоні бойових дій на Донбасі, а й на полях гібридної війни, розгорнутої Росією в Україні та світі. Одним з найголовніших напрямків у цій справі є робота з молоддю, якій належить розбудовувати Україну.

Голова Пласту в світі Марта Кузьмович, у свою чергу, сказала, що вона народилася у США, але Україна для неї є дуже важливою: «Батьки і Пласт дали мені це виховання і нині я прибула в Україну, щоби продовжувати цю працю», – сказала п. Марта.

Співрозмовники наголосили на тому, що співпраця Церкви і Пласту дасть змогу охопити молодь з активною життєвою позицією, яка з певних причин ще не залучена до громадського життя. Завдяки вихованню, знанням та вмінням, які молоді люди отримають в скаутській організації у співпраці з Церквою, згодом вони будуть активними й на рівні села, міста й держави.

Владика Нестор поінформував голову Пласту у світі про те, що в січні кваліфікаційний вишкіл дійсного членства пройшли десять священнослужителів УПЦ Київського Патріархату і кілька представників молодіжного активу єпархії. На початку березня після архієрейської літургії у храмі Преображення Господнього в Тернополі відбулася репрезентація Пласту». Троє священиків уже подали заяви для вступу в скаутську організацію й готові працювати з дітьми. У найближчих планах – створення осередків Пласту при парафіях єпархії. «Ми готові активно співпрацювати з Пластом заради спільної мети, – підкреслив архієрей. – Тим паче, що є багато молодих священиків, які готові до роботи з дітьми не тільки у храмі».

Зустріч і гутірка з учасниками станичного вишколу для юнацтва, яке складає третю пробу УПЮ

Ось як описав свої враження від зустрічі один з організаторів вишколу ст.пл. Дмитро Дем’яненко на своїй сторінці у фейсбук:

«Знаєте, одного дня я зробив дивовижний вчинок, вчинок який змінив моє життя назавжди – я сказав: «Я хочу стати Пластуном!». Саме ця фраза стала переломним моментом. Саме в той момент я став частиною дечого більшого, ніж ГО чи скаутська організація. Я став членом великої родини, я став пластуном! Пласт дав мені все, про що я міг тільки уявити! Усе! Вже будучи учасником чи розвідувачем я завжди думав: «А як там, поза Україною в Пласті? Як там ГПБ керує цим?». Я завжди думав, що в ГПБ поважні та дуже серйозні люди сидять і всім керують. Але то не так. Людина, з якою я зустрівся є живим втіленням Пластової родини. З тим втіленням Пласту, який захопив мене, який дав відчути не тільки чар пластування, а дещо більше! І цим втіленням є голова ГПБ Marta Kandiuk Kuzmowycz. Я з в певністю та з гордістю можу назвати її Пластовою мамою! Дякую за те, що я Пластун!»

Зустріч з учасниками окружного проекту «Великодня Веселка»

 

За матеріалами ЗМІ

пл. сен. Сергій Юзик, діловод видань та інформації ГПБ

 

Share This