CВЯТИЙ ЮРІЙ — ПОКРОВИТЕЛЬ ПЛАСТУ

Пластуни прийняли св. Юрія як свого патрона. На його життя дивимося, як на геройську леґенду, з якої кожний пластун повинен брати собі приклад. Так, як святий Юрій, мусимо бути готові принести себе в жертву при виконуванні Доброго Діла, служити так, як він, зректися в потребі вигідного і приємного життя та чинити лише те, що є справедливе й чесне, не зважаючи на обставини та існуючі звичаї.

Святий Юрій Переможець родом із Кападокії (в Малій Азії), виріс у глибоко віруючій християнській сім’ї. Його батько був мучеником, коли Юрій був ще дитиною, а мати, маючи в Палестині великі добра, повернулась з сином у свій край і виховала його по-християнськи. Юрій, ставши дорослим, вступив на службу в римське військо, був собою гарний і хоробрий в боях. Його помітив імператор Діоклеціян і призначив як одного із старших начальників.

Імператор тоді посилив переслідуваня на християн. Юрій, коли довідався про рішення імператора, роздав добра бідним, відпустив на волю рабів і з’явився в Сенат. Він сміло виступив проти задумів імператора, виявив себе християном і закликав всіх визнати Христа: «Я раб Христа Бога мого, покладаюсь на Нього і виступив, щоб свідчити про правду».

Імператор був приголомшений визнанням Юрія, хотів його умовити не губити своєї молодості і принести жертви Богам. Від цього Юрій рішуче відмовився: «Нічого в тім моїм житті не ослабить мого бажання служити Богові». Тоді за наказом імператора, зброєносці стали виганяти його з залу, але їх зброя ставала м’якою, торкаючись його тіла, і він не відчував болю.

У в’язниці руки Юрія закували в кайдани, а груди придавили каменем. На другий день, коли його привели до імператора, Юрій сказав: «Скорше ти змучишся, коли будеш мене мучити, як я змучуся собою». Тоді імператор наказав прив’язати його до колеса, і гострі ножі-леза різали тіло мученика. Юрій голосно закликав Господа і скоро затих, не видавши ні одного стогону. Діоклеціян думав, що Юрій помер і наказав зняти його з колеса, а сам пішов дати подячну жертву богам. В той момент все навколо потемніло, вдарив грім і чути було голос: «Не бійся, Юрію, я з тобою». Потім стало ясно і коло мученика з’явився ангел, поклав руку на нього і сказав: «Радуйся».

Так Юрій став здоровим. Коли воїни привели його до імператора, він той вірив, думаючи, що перед ним інший чоловік або дух. Багато людуй тоді увірило в Христа. Навіть дружина Діоклеціяна підтримала Христову віру. Тоді імператор наказав ще більше мучити Юрія. Його скинули в глибокий рів, засипали погашеним вапном, через три дні відкопали, але він був здоровий, веселий і славив Бога: «Я спасаюся, тільки коли кличу на поміч Христа». Діоклеціян тоді спитав Юрія, які ж діла Христові? Мученик відповів: «Сліпих уздоровити, прокажених очистити, давати глухим слух, калік уздоровити, виганяти бісів, воскресати мертвих». Однак, імператор осатанів і наказав відтяти мученику голову.

В останню ніч св. Юрій безперервно молився, побачив Господа, який його обняв, поцілував і положив на голову вінець, сказавши: «Тримайся, не бійся і будеш царювати зі Мною».

Ранком імператор знову запропонував Юрію принести жертву поганським божкам. Але св. Юрій перехрестив скульптуру божка і сказав: «Ти хочеш прийняти від мене жертву, як Бог?». Диявол, який був у скульптурі, сказав: «Я не бог, тільки сей є Бог, якого ти визнаєш». Ідоли попадали. На мученика накинулись жерці, зв’язали і вимагали вбити його. Діоклеціян в той же час виніс смертний вирок Юрію і разом з ним і цариці Александрі, яка визнала себе християнкою і без спротиву пішла за св. Юрієм на смерть. Спокійно св. Юрій склонив свою голову під меч. Було це 23 квітня 303 року.

З того часу пройде всього ще 10 літ, як ім’я святого Юрія цар Костянтин, який сам стане християнином, накаже написати на своїх хоругвах, додавши «Син Побідний». А згодом Святий Юрій Переможець стане покровителем лицарства, уособленням всіх лицарських чеснот та символом боротьби проти зла і насильства.

Впродовж усіх часів різні організації обирали собі опікуном святого Юрія як історичну постать, гідну наслідування. За патрона його обирають і більшість скаутських організацій. Для пластунів святий Юрій є зразком непохитності віри, доброти та відважності.

Share This