Сьогодні, після першої презентації книги проф. О. Субтельного, коли вона вже повноправно пішла у світ, згадую першу зустріч і знайомство з визначним істориком і пластуном із куреня “Ватага Бурлаків” пл. сен. Орестом Субтельним.

Це були 17-ті Збори Конференції Українських Пластових Організацій в Торонто. 2009 рік. 5 листопада у вечірній час до місця проведення цього форуму підійшли пл. сен. Орест Джулинський, КВ (голова комітету з видання книги) та пл. сен. Орест Субтельний, ВБ. Невисокий на зріст, худорлявий, з приємною щирою посмішкою. Він справив враження привітної, відкритої і доступної людини. Я передав матеріали, на які професор очікував від нашої невеликої групи співробітників з України (період відродження Пласту від 1989 року). Ми говорили недовго, швидко порозумілися.

Так сталося, що наступного дня відбулися перші сходини редакційного комітету з видання “Альманаху 100-ліття Пласту“. Його в подальшому було використано як одне з джерел для книги “Пласт. Унікальна історія Українського Скаутського Руху”, і приємно, що в такий спосіб зміг прислужитися нашому визначному історику у його вагомій та нелегкій творчій і науковій праці.

Наступного разу ми зустрілися у Львові в серпні 2012-го, в УКУ, на науковій конференції з нагоди 100-ліття Пласту. Доповідь з історії нашої організації, яку виголосив проф. О. Субтельний, пам’ятаю досі. Це було легке, дуже вільне подання матеріалу, а роздуми – глибокі, але, одночасно легкі для сприйняття.

Через чотири роки професора не стало. Відійшов на Вічну Ватру, як кажуть пластуни. Але залишив по собі гарну пам’ять і глибокий слід у вигляді унікальної історії про унікальну організацію.

Share This