Цій світлині майже 100 років. На ній вперше зафіксовано пластовий провід. Тоді він називався Верховною пластовою радою (тепер це Крайова пластова рада – КПР). Хто ці люди?

Першим зліва стоїть Микола Саєвич – бойовий офіцер УСС, українізатор Волині у 1916-1918 рр., опікун пластових таборів і Митрополичих дібр в Підлютому. Далі…

Ірина Студинська – дочка академіка Кирила Студинського, одна з перших вихованок Пласту, організаторка і опікунка першого дівочого юнацькогопластового полку/куреня, дружина О.Тисовського (українська Леді Бейден Поуел)

Стефанія Монцібович – підприємець, одна із засновниць першого українського жіночого кооперативного часопису «Нова хата», дружина Є.Монцібовича (про нього далі) і матір трьох синів

Проф. Ольга Мриц – біолог, опікунка другого дівочого юнацького курені ім. Ярославни, часто мандрувала горами разом з юнацтвом, голова Комісії НТШ з охорони природи (перший пластовий еколог).

Олександер Тисовський – один із засновників та осново-положник Пласту, його гурток (створений 21 квітня 1912 р.) склав десь влітку або восени першу пластову присягу

Проф. Мирон Федусевич – літературознавець (знав купу мов) і опікун пластових полків, який намалював пластову відзнаку; сьогодні пластуни, коли складають пластову присягу, носять цю його відзнаку на грудях і на плечі

Проф., о. Євген Монцібович – освітянин, перший капелан (духівник) Пласту; його сини три стали активними пластунами

Євгенія Макарушка – одна з перших українських феміністок, перша голова «Союзу Українок», була активна в політиці, мати п’ятьох дітей (один з її синів став першим гетьманським скобом)

Проф. Марія Кекіш – учителька музики в гімназії Василіанок і пластова виховниця, одна з перших взялась за відновлення стрілецьких могил на Маківці, арештовувалась і переслідувалась поляками за Пласт (через що змушена була емігрувати)

4 чоловіків і 5 жінок… У Пласті завжди був гендерний баланс. Навіть тоді, коли це ще не було мейнстримом! Nataliya Kyyak – як вчилась на соціолога – науково, через глибше дослідження, підтвердила цю тезу))

Share This