14 cерпня польські парламентарі, політики, військові, громадські діячі, духовенство, гарцери та пластуни вшанували пам’ять союзників Польщі у війні 1920 року з більшовизмом, які поховані на православному кладовищі на Волі у Варшаві.

У спільній молитві, яку очолив гайнівський єпископ Польської православної церкви о. Павло Токаюк, взяло участь духовенство православної церкви, римо-католицького і євангельського костелів. Після цього квіти до пам’ятнику борцям за волю України поклали віцемаршал Сейму Малгожата Ґосєвська, міністр Канцелярії президента Войцєх Колярський, міністр сільського господарства Ян Кшиштоф Ардановський, посол України у Польщі Андрій Дещиця, голова Управління у справах ветеранів та жертв репресій Ян Каспжик, заступник директора архіву Інституту національної пам’яті Маріуш Жулавнік, представник міністерства національної оборони Польщі тощо.

Ян Каспжик, згадуючи військові дії 1920 року, зазначив, що двоє союзників – Юзеф Пілсудський та Симон Петлюра – вміло поставили діагноз загрозі, якою були більшовики.

«Вони досконало знали, що вогонь більшовицької революції запалить не лише Україну та Польщу і якщо не буде встановлено спільний бар’єр радянським планам, вся Європа втопиться у морі крові», – сказав голова Управління у справах ветеранів та жертв репресій. Він наголосив, що якби не спільні дії Пілсудського та Петлюри, Європа виглядала би зараз зовсім по-іншому.

«Ми переконані, що сьогодні ми би не стояли і не віддавали шану тим, кому завдячуємо волею. На минулому і добрих прикладах з минулого мусимо будувати сучасні та майбутні відносини», – додав Ян Каспжик.

Зі свого боку посол України у Польщі зазначив, що пам’ять про польсько-український союз та петлюрівців в рядянські часи була не лише невідомою, але й забороненою.

«Те, що ми відроджуємо пам’ять про нашу спільну перемогу, охороняє Україну та Польщу. Бо напевно переможемо усе, якщо ми разом», – сказав Андрій Дещиця та подякував за сьогоднішню підтримку поляків у боротьбі з російською агресією.

«Сто років тому українці боролися за Польщу. Сто років опісля Польща підтримує Україну в її прагненні бути суверенною державою в тих кордонах, які визнала міжнародна спільнота», – наголосив український дипломат.

На честь борців за волю України – старшин і козаків Армії Української Народної Республіки – на кладовищі пролунав почесний салют.

Присутні на врочистості відвідали на цвинтарі два козацькі меморіали, де розташовано біля ста могил. Сьогодні вони повністю відновлені та відремонтовані. Вже кілька років цим опікується Громадська ініціатива догляду за могилами воїнів Української Народної Республіки у Варшаві на чолі з Юрієм Рейтом. Українці з Варшави разом з гарцерами та пластунами поставили лампадки до двох пам’ятників на меморіалах. На події були також Анатолій Безручко та його син Дмитро – нащадки генерала Марка Безручка, який похоронений тут же, на вольському кладовищі. Гості з України поклали квіти до могили свого родича.

Джерело: Наше слово

Share This