Прогулька латвійських юнаків та новаків по торф’яному болоті
Поки у Латвії ще не дуже зимно, 11 жовтня 2020 року, після інструктажу з безпеки, ми з “новими” та “старими” пластунами провели еко-прогульку у передмісті Риги (Саласпілс) в особливому місці — закинутому торф’янику та у лісі навколо нього.
Прогулька була на тему “природознавство” та мала на меті декілька речей:
- взнати, “помацати”, відчути, що таке торф’яне болото, чому воно саме таке, а не інакше;
- шукати та розпізнавати сліди тварин, знайти їхні нори, спостерігати сліди активної діяльності бобрів;
- дослідити болотну рослинність;
- пройти 4-5 км по торф’янику та у лісі — із зупинками та “сидячими” сходинами;
- по дорозі позбирати сміття, що його залишили інші “туристи”;
- насолодитися краєвидами, які побачиш далеко не щодня.
Що вдалося зробити:
Сліди гумаків новаків з рою “Швидкі єноти” та юнаків з гуртка “Хитрий лис” на гнучкій поверхні болота доповнили сліди численних звірів — кабанів, лисиць, зайців тощо.
Від березня цього року у Латвії багато більше людей почали виходити в природу у зв’язку з пандемією та, на жаль, тепер у лісах спостерігається більше сміття. Ми до цього були готові, тому завзято збирали непотріб.
Хочеться сподіватися, що після того, як пластуни протягом 3-5 км несли свої більші чи менші мішки із таким цікавим вмістом, вони навряд чи захочуть колись смітити.
З юнаками провели гутірку на тему, чому варто піклуватися про природу (юнаки були дещо ошелешені, як забруднене довкілля “повертається” бумерангом до кожного з нас, наприклад, у вигляді мікропластику у рибі чи забруднених підземних вод) і як саме це робити на індивідуальному рівні.
А новаки тим часом міркували на екологічні теми у свій, новацький, спосіб.
Бачили (та їли!) брусниці, журавлини, а також верес (агов, вересень!), цікаві плауновидні рослини у великій кількості, мохи (тепер знаємо, що яскраво зелені — небезпечні на болоті!), та на болоті бачили справжні ВІКНА — більшість з нас і не знали, що вони так називаються стосовно болота!
Краєвиди на невеликій території торф’яника були настільки різні, що ми були свідками і “апокаліптичних” картин, і гармонійної краси природи.
Дякую батькам за підтримку!
Готуйсь! СКОБ!
Джерело: Пласт у Латвії