Космічний жовтень
Чи відомо вам що прапор України, за роки незалежності вже тричі розгортали на орбіті Землі? Першим з папором на борту американського БТКК “Колумбія” у складі місії STS-87, в 1997 році, був наш земляк, Герой України, Леонід Каденюк. А другою людиною в космічному просторі, яка розгорнула національний прапор України – стала американка українського походження Гайдемарі Стефанишин-Пайпер, яка була нагороджена Орденом Княгині Ольги III ступеня “За мужність і відвагу, виявлені в освоєнні космічного простору, зміцнення дружби між українськими та американськими народами” в 2007 році. Третьою людиною став американський астронавт Рендольф Брезнік, син якого народився в Україні.
З нагоди святкування Всесвітнього тижня космосу Посольство США в Україні організовує візит американської астронавтки NASA Гайдемарі Стефанишин-Пайпер.
Українка, американка та німкеня. Саме таку національність визначає для себе Гайдемарі Стефанишин-Пайпер. Її батько має українське походження. Михайло Стефанишин народився в селі Якимів Кам’янко-Бузького району на Львівщині. У молоді роки він емігрував до США, одружився на німкені, але виховував дітей в українських традиціях. Гайдемарі Стефанишин-Пайпер народилась і все життя прожила у Сполучених Штатах. Проте там відвідувала українську церкву, вчилася українських традицій і мови, та, після першого візиту у 2007 році, мріяла повернутися до України. Цього разу, окрім Києва та Львова, вона відвідає Харків та Житомир. Під час цього візиту заплановано зустрічі зі студентами, молоддю та прес-конференції за участю ЗМІ, в ході яких Гайдемарі Стефанишин-Пайпер розкаже про особливості роботи міжнародного екіпажу на МКС і поділиться своїм досвідом перебування на космічній станції.
Гайдемарі Стефанишин-Пайпер є випускницею одного з найвідоміших технічних університетів у світі – Массачусетського технологічного інституту (MTI) була прийнята до корпусу американських астронавтів як кандидат на політ у складі місії 1 травня 1996 року. Перший політ пані Стефанишин-Пайпер відбувся 9 вересня 2006 року. STS-115 (корабель багаторазового використання “Атлантіс”) була першою космічною місією до Міжнародної космічної станції (МКС) після загибелі корабля “Колумбія”. В рамах місії планували доставити і встановити на МКС нові сонячні батареї. За встановлення відповідала саме Гайдемарі Стефанишин-Пайпер, яка стала восьмою жінкою астронавтом NASA, що здійснила вихід у відкритий космос, загальна тривалість якого склала 12 годин 8 хвилин. Другий політ, який тривав 14 діб, відбувся 15 листопада 2008. В рамках місії STS-126 запустили американський шатл Endeavour в рамках місії STS-126. Українка увійшла в склад екіпажу з семи астронавтів. В програму польоту входило проведення на зовнішній поверхні станції робіт з обслуговування і дооснащення.
Проект має освітньо-культурну мету, всі виступи і заходи колективу безкоштовні для відвідувачів.
Розклад заходів
9 жовтня, Харків
12:00 – зустріч зі студентами Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут» ( вул. Кирпичова, 2)
16:00 – зустріч зі школярами та членами ПЛАСТу ( центр Вікно в Америку, пр. Свободи 4, каб. 747)
10 жовтня, Київ
15:00 – зустріч зі студентами Національного авіаційного університету ( проспект Космонавта Комарова, 1)
19:00 – публічний виступ, за попередньою реєстрацією: ds@unit.city (конференц-зала UNIT.Verse, корпус B12, UNIT.City, Дорогожицька 3)
11 жовтня, Київ
14:00 – публічний виступ для школярів (Київський планетарій, вул. Велика Васильківська, 57/3)
18:00 – публічний виступ, за попередньої реєстрацією ( Американський дім, вул. Пимоненка 6)
12 жовтня, Житомир
12:00 – публічний виступ ( Музей Космонавтики імені С.П. Корольова, вул. Дмитрівська 5)
14 жовтня, Львів
11:00 – публічний виступ ( Tech StartUp School Національного університету «Львівська політехніка», вул. Колесси, 2).