Другою людиною в космічному просторі, яка розгорнула національний прапор України, стала американка українського походження Гайдемарі Стефанишин-Пайпер, яка була нагороджена орденом княгині Ольги III ступеня “За мужність і відвагу, виявлені в освоєнні космічного простору, зміцнення дружби між українськими та американськими народами” в 2007 році. У жовтні Стефанишин-Пайпер відвудує Україну з нагоди святкування Всесвітнього тижня космосу, повідомляє Uapost.us.

0

Під час цього візиту 9-14 жовтня, яке організувало Посольство США в Україні, заплановано зустрічі астронавтки NASA Гайдемарі Стефанишин-Пайпер зі школярами, скаутами-пластунами, студентами, молоддю, а також прес-конференції за участю ЗМІ, у ході яких Гайдемарі розкаже про особливості роботи міжнародного екіпажу на МКС і поділиться своїм досвідом перебування на космічній станції.

Їі батько Михайло Стефанишин народився в селі Якимів Кам’янко-Бузького району на Львівщині. Звідси в роки Другої світової війни він виїхав на примусові роботи до Німеччини, а потім емігрував до Америки, де одружився на німкені. Хоча Гайдемарі народилася і все життя прожила у Сполучених Штатах, батько виховував її в українських традиціях. Вона відвідувала українську церкву, вивчала мову та була пластункою.

В одному з інтерв’ю Гайдемарі Стефанишин Пайпер розповіла: “Історія з прізвищем насправді дуже тривіальна. Коли я виходила заміж, а це було у юному віці одразу після коледжу, я все ще залишалася у тісних зв’язках з українською громадою. Мій батько родом з України. Наша родина дотримувалася багатьох українських традицій. Ми ходили до української церкви. Я ходила в суботню українську школу. Я не належала до американських скаутських організацій, натомість була членом українського аналогу скаутів – Пласту. Українська культура тоді була невід’ємною частиною мене. Коли я виходила заміж, почувалася так ніби я зраджу свою громаду і саму себе, якщо я позбудуся прізвища Стефанишин. Тому я вирішила його зберегти. І тепер я Стефанишин-Пайпер”.

Гайдемарі є випускницею Массачусетського технологічного інституту (MTI), була прийнята до корпусу американських астронавтів як кандидат на політ у складі місії 1 травня 1996 року. Перший політ Стефанишин-Пайпер відбувся 9 вересня 2006 року. STS-115 була першою космічною місією до Міжнародної космічної станції (МКС) після трагічних подій з космічним кораблем “Колумбія”. В рамах місії планували доставити і встановити на МКС нові сонячні батареї. За встановлення відповідала саме Гайдемарі Стефанишин-Пайпер, яка стала восьмою жінкою астронавтом NASA, що здійснила вихід у відкритий космос, загальна тривалість якого склала 12 годин 8 хвилин. Другий політ, який тривав 14 діб, відбувся 15 листопада 2008. В рамках місії STS-126 запустили американський шатл Endeavour в рамках місії STS-126. Українка увійшла в склад екіпажу з семи астронавтів. В програму польоту входило проведення на зовнішній поверхні станції робіт з обслуговування і дооснащення.

Уперше Гайдемарі Стефанишин-Пайпер побувала в Україні у 2007 році та мріяла повернутися сюди знову. Цього разу, окрім Києва та Львова, астронавтка відвідає Харків та Житомир.

Проєкт має освітньо-культурну мету, всі виступи і заходи безкоштовні для відвідувачів. Ознайомитися з детальним розкладом заходів можна тут.

Share This