Крайова Булава УСП зараховує КВДЧ ч.101, що відбувався 6-8 жовтня 2017 в с. Волошки, Рівненського району, комендант пл.сен. праці Юрій Ткачук, ЦМ. (http://volunteer.plast.org.ua/docs/ch-1131-pro-zarahuvannya-kvdch-ch-101-scho-vidbuvavsya-6-8-zhovtnya-2017-v-s-voloshky-rivnenskoho-rajonu/)

Фактично – це ювілейний 100 проведений та зарахований КВДЧ! Давайте згадаємо Для чого і як створювалось КВДЧ?

На початку 1990-х для обмеження попадання всіх бажаючих до Пласту (а запит був високий) крайовий пластовий провід прийняв рішення, що повнолітні пластуни для складання присяги мають обов’язково спершу успішно пройти вишкіл виховників – КВВ УПЮ чи РОВ. Тут слід зауважити, що в діаспорі і в довоєнному Пласті ніколи не було такого “елітариського” підходу в роботі з волонетрами – кожен, хто хотів, писав заяву, отримував рекомендації і складав пластову присягу (чи переводився з УПЮ в УСП), приймаючи добровільно найважливіше – пластові цінності, викладені у присязі.
Оскільки вишколи виховників ще на початку 90-х мали досить вимог до учасників і не було жодного сенсу включати учасниками людей, які ще визначались щодо свого членства в Пласті (потребували більш докладного ознайомлення із організацією), то стихійним методом було запроваджено систему Вишколів попередньої пластової підготовки (ВППП). Тут подяка куреню “Целібат Мурликам”, які прийняли тоді цей важливий суспільний виклик. Через ту стихійність – ВППП ніде не реєстурвалися, а сам вишкіл носив лише ознайомлюючий характер.
Однак, з часом стало зрозуміло, що на вишколи виховників їде все більше прихильників з громади і вихованців УПЮ, які навіть не мають наміру ставати виховниками – а проходять вишколи лише для того, щоб стати дійсними членами Пласту. Фактично для того, щоб вкладатись до розвитку організації також і в якості адміністратора, інструктора чи просто зберігати свій зв’язок із середовищем, будуючи паралельно свою кар’єру.
Ще була одна цікава закономірність – якось два роки підряд в середині 90-х було проведено по 10 ВППП. Це, на мою думку, напряму сприяло чисельному зростанню організації у наступні 2-3 роки. Коли кількість ВППП далі скоротилась, то зменшувався фактично і притік нових волонтерів, загальна чисельність організації падала або залишалась стабільною (тобто збільшувався тиск на діючих волонтерів, які відтак швидше і частіше вигорали від пластової праці).
На початку 2000-х років на різних зустрічах УСП багаторазово піднімалось питання про запровадження кваліфікаційного нового вишколу, щоб – головним чином – відсікти потрапляння “невиховників” на КВВ. Дискусії йшли часто гострі і було багато прихильників концепту, що хай там як, але вишкіл виховників має проходити обов’язково кожен кандидат на дійсне членство.
Якось дискусія пригасла, М. Музала – так гадаю – втомився приймати і кандидатів-“невиховників” на КВВ у Львові і запронував зустрітись. В одній вуличній кафешці на площі Ринок у Львові швидко домовились, що таки треба змінювати підхід і потрібно новий кваліфікаційний вишкіл. Я швидко написав положення і додатком до неї програму такого вишколу, а КПР прийняла цей документ. Це був 2009 рік…
Спершу пішли дискусії, люди боялись, що той вишкіл “заведе” до Пласту сотні нових “лівих” членів і розмиє їх золотих в нашій безцінній організації (вони так не казали/писали, а постійно ставили питання про всякі статистики і робили інші пакості в тому дусі). Мені ж залежало на тому, що КВДЧ це був гарний спосіб легалізувати ВППП – запровадивши реєстр вишколів і абсольвенетів (без тих рестрів неможливо було б надавати дійсне членство), а також – поставити систему таких вишколів – з припущенням, що як вийдемо на 10-20 вишколів в рік, то вдасться забезпечити постійний притік волонтерів в організацію, достатній на мінімальному рівні для зростання Пласту. Тут ще відзначу – припущення загалом справдилось.
Очевидно теж, що КВДЧ як кваліфікаційний вишкіл відкривав нові можливості для тих вихованців УПЮ і волонтерів з громади, які з різних причин не хотіли/могли ставити виховниками, а могли допомагати в якості адміністраторів чи інструкторів. Ну і це ж прекрасно, коли вихованці Пласту (які, не лише виховниками, але адміністраторами чи інструкторами не хочуть бути), зберігаючи членство в організації зможуть створювати суспільно важливі проекти, навіть нові суспільні організації чи рухи, але зберігати свою пластову ідею в не розривному зв’язку з організацією (наша ексклюзивна курінна система цьому дуже сприяє).
Взагалі в мене є мрія, коли десятки куренів УСП і сотні дійсних членів Пласту в них (переважно вихованців УПЮ) обиратимуть своєю спеціалізацією лише суспільну працю, реалізовуючи сотні важливих для громади проектів в рік по всій території України і діаспори. Десь тоді і зникне постійний запит від громади – а де ж ті пластуни, які весь час “варяться самі в собі”. Попри те, що сам Пласт є можливо найбільшим соціальним/суспільним/громадським проектом в сучасній нашій національній історії, він точно може робити більше для Нації. Тут, правда, щоб прискорити і посилити цю опцію пластового руху, потрібно буде зробити ще одне важливе рішення в УСП – повернути вимогу, яка діяла десь до 60-х років, що самовиховання в УСП (як і в УПЮ) можливе лише в куренях або, тимчасово, у самостійних гуртках (залишатись з “зеленою хусткою” теж можна ж, але на певний час для вибору чи створення свого куреня/гуртка УСП).”

Сьогодні КВДЧ відбулося в 21 регіоні України, комендантами вишколів стали учасники 20 куренів УСП та УПС. Дякуємо комендантам вишколів, а саме:

ст.пл. Таїсія Наконечна, Гр
ст.пл. Марина Шелудешева, Чмаки
ст.пл. Марія Павлюк, Ls
ст.пл. Андрій Ребрик, ЦМ
ст.пл. скоб Володимир Литвин, ЛЧ
ст.пл. Вероніка Бабич, ЧП
ст.пл. Максим Студілко, ОЗО
ст.пл. Тетяна Лущенко, Гр
ст.пл.скоб Андрій Борсук, ОЗО
Ст.пл.гетьм.скоб Андрій Лузан, ОЗО
ст.пл. Богдан Пацкань, ОЗО
cт.пл. Віталій Шляховий, ДЛ
пл.сен. Зоя Лебідь
ст.пл. Любов Журко, СВ
пл.сен.пр. Микола Бігус, ОЗО
ст.пл.скоб Микола Яриновський, ЧоК
ст.пл. Наталя Карабин, Бурх
ст.пл.вірл. Оксана Баліцька, ОД
ст.пл. Олександр Бондарчук, ДЛ
ст.пл. Павло Кобзар, ЩЗ
пл.сен.дов. Сергій Юзик, СМ
ст.пл. Юлія Рудюк
пл.сен.пр. Юрій Лучин, ЛЧ
ст.пл. Юрій Шадий, ОЗО
ст.пл. Віктор Годний, ОЗО
ст.пл.скоб Дмитро Сиротюк, ОЗО
пл.сен.пр. Євген Янкевич, ЩЗ
ст.пл.скоб Іван Спринь, СМ
ст.пл.скоб Ігор Гангала
пл. сен. пр. Костянтин Жук, ОЗО
ст. пл.вірл. Людмила Лівак, Гр
ст.пл.гетьм.скоб Любомир Шимків, ОЗО
ст.пл.скоб Максим Скопик, ОЗО
ст.пл. Маріана Бобко, ЧХ
ст.пл. Матвій Дух, ЛЧ
ст.пл. Михайло Дворак, ЦМ
cт.пл. Мороз Олеся, Гр
ст.пл.скоб Назар Зелінка, ОЗО
ст.пл.гетьм.скоб Назарій Кудлик, СМ
пл.сен.пр Наталя Юзик
ст.пл. Наталя Шимків, Ls
ст. пл.вірл. Олександра Ніздрань
ст. пл. вірл. Олеся Бурдюк
ст.пл.вірл. Оксана Липова, Ls
пл.сен. Павло Білоус
ст.пл. Петро Борис, СМ
ст.пл.Роман Орищенко, ОЗО
ст.пл.скоб Ростислав Пужаковський, ЛЧ
ст.пл.гетьм. скоб Роман Лозинський, ОЗО
ст. пл. скоб Сашко Свистун, ЛЧ
ст. пл. праці Сергій Коваленас
ст.пл. Сергій Сабо, ХМ
ст.пл.гетм.вірл. Соломію Гребеняк, Ls
ст.пл. Софія Тибінка, СП
ст.пл. скоб. Стас Провальний, ВБ
ст.пл.скоб Тарас Волянюк, ОЗО
ст.пл.скоб Тарас Іщик, ЛЧ
пл.сен. Тетяна Переверзєва, Кн
ст.пл.вірл. Христина Качмарик, Rt
ст.пл.вірл. Юлія Катинська, Кн
пл.сен.пр. Юрій Ткачука, ЦМ
ст.пл. Юрій Юзич, ОЗО

Світлина від Крайова Булава УСП.
Share This