Пленум Головної Пластової Булави на прохання КПС в США схвалив нову вмілість – “Сталість Довкілля”.

Подаю для відома вимоги, які затвердила Крайова Пластова Старшина в США. Усі краї мають право адаптувати вмілість та вимоги (і примінити) до своїх потреб.

Сталість Довкілля

1. Перед початком роботи над цією вмiлістю, напиши значення слів “Сталість”, “Довкілля”. Поясни як збереження i управління (stewardship) нашими природними ресурсами стосуються до сталого розвитку. Попроси членів родини описати, що “Сталість” та “Довкілля” для них oзначає та запиши. Ця інформація буде потрiбна знову до вимоги #10.

2. З огляду води, виконає а, та б або в:
(a) Обговорить вжиток води зі своєю родиною. Перевірить рахунки, які показують використання води протягом трьох місяців. Вибере три способи, які допоможуть зменшити споживання води та впровадить ці ідеї на один місяць. Поділиться результатами зі своїм гуртком.

(б) Використовуючи діаграму, пояснить своєму гуртку звiдки їхня родина отримує чисту воду (з природного джерела, з мiської системи і т.п.) і що відбувається з водою після використання. Включить в діаграму воду, що використовується на кухні, у лазничці, пральні та стік від поливу на дворі або миття автa. Розкаже про два способи як зберегти доступ до чистої води в майбутньому.

(в) Обговорить зі своїм гуртком про двa райони (regions) у світі, які потерпiли від посухи протягом останніх трьох років. Для кожного районy визначить природо-охоронну (conservation or protection of nature) практику, яка була використана. Розкаже чи була ця практика ефективною і чому. Розкаже, які практики би сам спробував і чому.

З огляду харчування, виконає а, та б або в:
(a) Обговорить харчування зі своєю родиною. Розробить плян, щоб зменшити харчові відпадки, і прослідкує вислід впродовж двох тижнів. Розкаже про ці досліди своїй родині та гуртку.

(б) Обговорить зі своїм гуртком різні способи, якими люди, родини та громади можуть створювати власні джерела їжі (кімнатні рослини, родинний город, громадський город і т.п.). Розкаже, як цей плян може додати до більш сталого способу життя.

(в) Обговорить з своїм гуртком причини, які обмежують доступність виробництва харчових продуктів в різних регіонах світу. Розкаже, як ці причини впливають на сталість світової їжі.

З огляду громади, виконає а і б:
(a) Намалює скетч, що зображає як би сам створив сталу громаду. Пояснить як будинки, місця роботи, магазини, школи і транспортнi системи впливають на енергію, забруднення природних ресурсів та економіки громади.

(б) Переведе iнтерв’ю з місцевим архітектором, інженером, підрядником (contractor) або постачальником (supplier) будівельних матеріялів. Дізнається причини, які треба знати при використанні сталих матеріялів при ремонті (repairs) або будівництва будинку.

З огляду енергії, виконає а, та б або в:
(a) Дізнається про сталість різних джерел енергії, включаючи викопні (fossil fuels), сонячні, вітрові, ядерні (nuclear), гідроенергетичні (hydroelectric) та геотермальні (geothermal). Розкаже як виробництво та споживання кожного з цих джерел енергії впливає на навколишнє середовище (environment) і що означає термін “вуглецевий слід” (carbon footprint). Обговорить зі своїм гуртком і пояснить як їхня родина може зменшити вуглецевий слід.

(б) Обговорить вжиток енергії зі своєю родиною. Перевірить рахунки своєї родини, які показують використання електрики протягом трьох місяців. Вибере три способи, які допоможуть зменшити споживання енергії та впровадить ці ідеї на один місяць. Поділиться тим, що дізнався зі своїм гуртком.

(в) Опише використання палива (fuel) для транспортування свої родини. Перевірить рахунки своєї родини, які показують використання палива протягом трьох місяців. Вибере три способи, які допоможуть зменшити споживання палива та впровадить ці ідеї на один місяць. Поділиться тим, що дізнався, зі своїм гуртком, і розкаже, як плян вплинув на транспортнi звичaї родини.

З огляду рeчей, виконає а, та б або в:
(a) Запише список pечей, які їхня родина купує (з винятком продуктів харчування) протягом двох тижнів та назначить кожну покупку як необхідну (наприклад, мило) або бажане (наприклад, гра на комп’ютер). Поділиться тим, що дізнався зі своїм гуртком.

(б) Сплянує проєкт, який передбачає участь свої родини для ідентифікації речей, які родина більше не потребує. Завершить свій проект з пожертвою, перепрофілюванню (repurposing) або утилізації цих предметів.

(в) Обговорить зі своїм гуртком як занадто багато речей впливають над собою, над родиною та громадою. Включить наступне: фінансовий вплив, час витрачений, технічне обслуговування (maintenance), здоров’я, зберігання (storage) та відходи (waste).

3. Пояснить, як плянетарні системи підтримки (planetary life-support systems) – ґрунт, клімат, свіжоводні, атмосферні, поживні, океанічні, екосистеми та види (species) підтримують життя на землі.

4. Розкаже про вплив пластикових відходів на навколишнє середовище (земля, вода, повітря). Дізнається про систему номерів для пластикової переробки. Дізнається про сміттєвий вихор (marine trash vortex) і як він створився.

5. Вибере три електронні пристрої (devices) у свої хаті. Знайде середній термін служби (average lifespan) кожного, і чи можна їх переробити цілком або частково. Розкаже про вплив електронних відходів на навколишнє середовище.

6. Дізнається про значення компостування. Почне процес компостування, який відповідає своїй життєвій ситуації. Розкаже, що можна зробити з компостом, коли він готовий до використання.

7. Пояснить термін занепад видів (species decline) – рослинний та тваринний. Розкаже про діяльність людини, яка сприяє (contributes) до занепаду видів, що може бути зроблено, щоб допомогти зупинити занепад і його вплив на стале навколишнє середовище.

8. Дізнається, як населення світу впливає на сталий розвиток землі. Розкаже про три людські заходи (activities), які можуть довести Землю до небезпеки, тепер і в майбутньому.

9. Знайде карту світу, яка показує зразок (pattern) температури за останні 100 років або більше. Поділиться цією картою зі своїм гуртком, і розкаже три причини, що впливають на глобальну погоду і температуру. Обговорить зі своїм гуртком три наслідки зміни клімату і як ці зміни можуть вплинути на сталість їжі, води, або інших ресурсів.

10. Після виконання вимоги #2, провадить ще одну родинну дискусію. Розкаже як їхня родина дізналася, як стати сталим громадянином. Обговорить про поведінкові зміни та життєвий вибір, якi може зробити їхня родина, щоб жити більш стало. Поділиться цим зі своїм гуртком.

11. Пояснить як жити за пластовим законом пiдтримуючи сталість та добре управління (stewardship).

Share This