З нагоди 40-ліття від створення Легіону Українських Січових Стрільців Підпільною поштою України (невизнане поштове відомство в рамках Закордонного поштового відділу Закордонних Частин ОУН, яке видавало в 1949-1983 роках за кордоном українські недержавні поштові марки, що служили пропагандистським цілям) було видано пропам’ятну серію з чотирьох марок, кожна з яких зображала важливий етап з історії Легіону – бої на Маківці в 1915 році, бої в Києві в 1917, Листопадовий Зрив у Львові в 1918, та … “символічну передачу прапору пластовому уладу в Реґензбурзі” (на марці вказаний 1949 рік, проте, як вдалось з’ясувати пізніше, насправді передача відбулась в 1948 році).

Я в Пласті більше 25 років і без сумніву знаю про тісний зв’язок січових стрільців з Пластом – при створенні УСС пластуни, зокрема співзасновники Пласту Іван Чмола та Петро Франко, склали кістяк Легіону разом з членами Січі та Соколу, а після закінчення Визвольних змагань багато усусусів долучились до активної праці в Пласті, що не могло не позначитись на єдності пластових та стрілецьких цінностей. Але про факт “формальної” передачі ідеї цього легендарного українського збройного формування пластунам почув вперше.

За допомогою фейсбуку та Андрія Ребрика, Юрка Юзича, Андреї Поритко (дід Андреї Іван брав найактивнішу участь в цих подіях), В’ячеслава Стебницького та Олі Свідзинської вдалось заповнити цю білу для мене пляму. Оскільки в історії Пласту ніде про цю подію особливо не згадується, то підозрюю, що багато теперішніх пластунів також дізнаються про це вперше.

Прапор куреня ім. Ф. Черника

В містечку Реґензбург, де після Другої світової війни, як і в багатьох інших місцях Німеччини, в якості переміщених осіб перебували багато українців, рівно 70 років тому Союз Українських Січових Стрільців урочисто передав ідею УСС Українському Пластовому Уладу в лиці 5-ого куреня ім. Федора Черника з Міттенвальду. Передача відбувалась в два етапи.

20 червня 1948 році куреню урочисто була вручена грамота з підписами колишніх вояків УСС з наступним текстом:

Ми – Українські Січові Стрільці вільною волею й однодушно постановляємо
Надати прапорові 5 Куреня пластунів-юнаків ім. Хведора Черника – стягу УСС – як символ передачі стрілецьких чеснот усьому Укр Юнацтву.

Залишаємо Українському Юнацтву Заповіт:

Непохитно і послідовно стояти за Ідею Самостійности та Соборности України – запоруку щастя Нації.
Берегти рідну традицію – ознаку самопошани Нації. Плекати легенду У.С.С-ів – ви цвіт новітнього Військового Зриву Нації.

Доручаємо Куреневі:

Просити міністра військових справ Вільної України відновити полк УСС зложений з вибраних юнаків усіх українських земель – гідних славної пам’яти Стрілецьких Героїв а перед усіми Патрона Куреня, Лицаря без скази Сотника Хведора Черника.

Цю грамоту власноручними підписами засвідчуємо і печаттю союзу У.С.С. скріплюємо.

Дано Р.Б. 1948 місяця червня 20 дня
В городі Реґензбурзі над Дунаєм

Групова світлина після передачі

Другий етап передачі стрілецької ідеї відбувся 1 листопада 1948 року там ж в Реґензбурзі. У своїй вступній промові Отаман УСС Никифор Гірняк сказав:

“Українські юнаки та юначки,
У хвилині, коли земля Данила, а з нею вся Україна, святкує 31 роковини державного відродження Західньої України ми – Українські Січові Стрільці – переливаємо у ваші молоді, чисті серця нашу стрілецьку традицію, наше добре імя, нашу вояцьку мораль і наші громадські чесноти. Бо ми хочемо жити у ваших серцях і ваших ділах також і тоді, коли нікого з нас вже не буде на світі.

Символом цієї передачі є оця грамота-заповіт УСС-ів і наша стрілецька стяга до Вашого Пластового Прапора. Перебирає її 5-ий Курінь Пластунів Юнаків для всього нашого юнацтва обох статтей.

Сьогоднішній святочний акт має по всі часи піддержувати у Ваших серцях чинну і жертвенну любов до дорогої, а так далекої сьогодні Рідної Землі..”

(Одноднівка 5-го куреня УПЮ ім. Ф. Черника, листопад 1950 року).

Грамота УСС для пластунів, 20.06.1948.

Заступник голови Братства УСС Іван Поритко зачитує грамоту УСС, 20.06.1948.

Передача грамоти УСС пластунам, 20.06.1948

Пл.сен. Яро Гладкий, ЧМ, перебирає грамоту УСС для пластунів, 20.06.1948

Після виступу легендарного поета УСС Романа Купчинського в присутності головного пластового проводу на курінному прапорі прикріпили стрічку з написом “УКРАЇНСЬКІ СІЧОВІ СТРІЛЬЦІ 5 КУРЕНЕВІ УПЮ ІМ. ХВ. ЧЕРНИКА” як символ передачі ідеї стрілецтва всьому Пласту. Після урочистостей відбувся вечір стрілецької пісні, який розпочав ще один легендарний поет УСС Лев Лепкий.

Під час роз’їзду пластунів з Німеччини по світу прапор куреня ім. Федора Черника із стрічкою УСС разом з членами куреня помандрував в Сполучені Штати, якийсь час використовувався під час урочистостей, сьогодні зберігається в пластовій станиці Філадельфія.

8 липня 1990 року на Вовчій Тропі, при передачі пластової ідеї назад в Україну, Олесь Криськів складав присягу на прапорі куреня ім. Федора Черника…

Марка передачі – блок

100 кроків

Share This