“Пам’ятай про Крути” – 26-29 січня пластуни в різних куточках України відзначають 100 років бою на станції Крути військ УНР проти більшовицьких сил Радянської Росії.

Ще 26 січня 85 пластунів з різних осередків Пласту Тернопільщини, Івано-Франківщини та Львівщини зібрались на військово-патріотичний вишкіл поблизу м. Бережани, який організувала місцева станиця та юнацький курінь ім. Братів Лепких (комендант – ст.пл. Роман Вакиряк, СМ). В програмі – історично-ідеологічна гутірка про події столітньої давності, панахида за полеглими героями, основи вогневої, тактичної підготовки, зброєзнавства, тактичної медицини, штурмового альпінізму. А потім нічний рейд на станції Крути за 700 км.
28.01 на станції Крути зібрались 180 пластунів з різних осередків (Київ, Бережани, Козова, Підгайці, Бучач, Шумськ, Хоростків, Тернопіль, Білі Ослави, Суми, Рівне, Луцьк, Хирів) на всеукраїнське державне відзначення подвигу крутянців.
Опісля офіційного мітингу, відбувся пластовий захід, організований станицею Київ та 75 куренем УПЮ ім. Героїв бою під Крутами (комендант – ст. пл. Тарас Степанюк, ОЗО) – екскурсія музеєм, теренова гра в лісі, церемоніал. До нього долучилися студенти Української академії лідерства разом з ментором, пластуном Назаром Рейкіним, а також допомагали організовувати теренову гру хлопці з МНК.
Юнацтво шалено бігало по лісі, шукало прапор та інші команди, а сутички стали цілими баталіями зі снігом, сміхом, вигуками перемоги і задоволеними опісля обличчями.
В кінці під посилений вітер та мокрий сніг, в сутінках кілька пластунів склали свої пластові присяги на Вірність Богові та Україні…
Захід “Пам’ятай про Крути” дав можливість пластунам станиці Підгайці та десяткам інших пластунів побувати на станції Крути, де 100 років тому відбувся бій. Також ми мали можливість взяти участь у факельній ході, панахиді, історичній дискусії (м. Бережани) і випробувати свою силу і дух у військовому пластуванні (ліс поблизу гори Лисоня). Дякуємо Рор ВакирякЛілія Чвартацька Ігор Галашин та іншим організаторам заходу і всім присутнім пластунам за те, що закарбували ці події у наших серцях. – написала на своїй сторінці у фейсбук виховниця з Підгаєць ст.пл. Тетяна Гунчак.
 Своїми враженнями ділиться і комендант заходу, станичний Бережан ст. пл. Роман Вакиряк, СМ:
” Не мені вам розказувати про бій під Крутами, всі все добре знають. Але я вам розкажу про те, як на подвигу Крутянців виховуються нові покоління…
Минулого року Пласт Станиця Бережани вперше проводили такий захід. Назбиралось більше сотні учасників. Пізніше ми почули багато позитивних відгуків від різних людей, думку яких ми цінуємо. Напевно саме це і стало причиною повторити вдруге. Особисто для мене “Крути” розпочались ще в грудні. До реалізації ідеї було залучено так багато людей, що я вже сам збився з рахунку. Але якби не Юра ЮськівЛілія ЧвартацькаДим КметкоКоля ЦолкаAndriy BoikoВасиль МартюкNazarii KarpynІгор ГалашинNazar IavorskyiАрсен ЛяхоцькийЮра СемVolodymyr PidluzhnyyЛюбко Жетон цього б небуло. Попереду нас чекали три дні насиченої програми, кожен з яких мав свою чітко виражену кінцеву ціль. В пятницю товариство взяло участь в смолоскипній ході, прослухали ряд гутірок та подискутували на різні теми. Але суха теорія має закріплюватись практикою. Другий день розпочався з вимаршу на холодний та засніжений полігон. Там ми вчилися військовому пластуванню. Одночасно працювали 6 точок з різними інструкторами. Були передбачені заняття з вогневої підготовки, тактики ведення бою, балістики, військової топографії, тактичної медицини, штурмового альпінізму, інженерно-саперної підготовки та ТТХ різних видів озброєння. За це окрема подяка інструкторам з Українська Національна Асамблея. Холод, голод, втома та постійні навантаження дали учасникам вишколу змогу відчути себе на місці студентів, які боролись під Крутами. Пізніше нас знову чекав рейд… Рейд важкопрохідною місцевістю, взимку з наплічниками та ще й в нічний період доби. Кінцевою точкою було с. Шибалин. Звідти ми вирушили на залізничну станцію Крути (Чернігівська обл.). Саме там, на місці легендарного бою, нас чекав третій день вишколу. Зустрівшись з пластунами із інших округ ми взяли участь у спільній тереновій грі. Окремі люди будуть згадувати Крути не лише через те, що були там рівно через 100 років після стратегічно важливого бою, але і тому, що склали там свою Пластову присягу. Низька темперетура та величезна кількість снігу лише додали духу боротьби. Зробивши рейд майже 1600 км, учасники повернулись до рідних міст втомленими але задоволеними.
Захід, який об’єднав юнацтво з Бережан, Підгаєць, Бучача, Козови, Шумська, Хоросткова, Білих Ослав, Хирова, Сум, Рівного та Тернополя. Дякую всім, хто долучився як інструктор, спонсор, виховник, організатор, перевізник, кухар, лікар чи просто учасник. Без вас би цього не було. Oksana PtytsАндрій МихайлицяНадія ФедорчукІгор ГалашинВіра ПольоваЛеся Бойко, дякую за компанію і за те, що притягнули своє юнацтво. Гартуйте свій дух і готуйтесь до нових змагань. Боротьба ще не завершена…”
Окрім станції Крути, відзначення пройшли і в інших містах, зокрема пластуни організували квести для молоді з нагоди 100-ліття Крут в Луцьку та Тернополі.
Відзначення 100-ліття бою під Крутами у Луцьку
Вечір пам’яті героїв Крут відбувся також і в Авдіївці, що на Донеччині.
Пл.сен.Тетяна Переверзєва, Кн., і пл.розв. Катерина Новицька (підгот.курінь ім.Христини Ковч) проводять вечір пам’яті героїв Крут.
Пластовий портал
Фото з соціальних мереж
Share This